Kayseri Kitap Fuarı başlıyor

11.10.2017
A+
A-

Bu yıl birincisi düzenlenecek olan Kayseri Kitap Fuarı 14 Ekim’de kapılarını açıyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen fuar 22 Ekim 2017 tarihine kadar kitap severleri ağırlayacak.

Kayseri Kitap Fuarı başlıyor

Kayseri Kitap Fuarı başlıyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen fuar 14-22 Ekim 2017 tarihleri arasında kitap dünyasını bir araya getiriyor. Kayseri bu yıl ilk kez ‘kitap fuarı’ ile tanışacak. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, fuarın açılışı öncesi bir basın toplantısı düzenledi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı Kayseri Kitap Fuarı’nın basın toplantısı Tarihi Kayseri Lisesi binasında gerçekleştirildi. Başkan Mustafa Çelik, bu yıl ilkini düzenleyecekleri Kayseri Kitap Fuarı’nın geleneksel hale geleceğini belirterek “Kayseri’yi okuyan ve okutan şehir yapmak için çalışıyoruz.” dedi.  Kayseri Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenlenecek olan kitap fuarı 110 yayın evi, 200’ü aşkın şair, yazar ve sanatçı katılacak. Basın toplantısına yazar Kahraman Tazeoğlu ve Cansu Canan Özgen de katıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, şehirde tescillenmiş bin 500’den fazla kültür ve tabiat varlığının yer aldığını kaydetti. Mustafa Çelik şöyle devam etti: “Kayseri’nin ayrıca Alimler Şehri (Makarr-ı Ulema) olarak bilinir. Dolayısıyla bu bilgiler ışığında en başta gelen sorumluluklarımızdan birisi tarihimizin bize bıraktığı kültürel mirası geleceğe taşımaktır. Ticaret Şehri, Sanayi Şehri, Hayırseverler Şehri, Planlı Şehir gibi vasıflarla tanınan Kayseri’nin aynı zamanda bir Kültür Şehri olduğunu vurgulamak ve bu vurgunun gereği olan çalışmaları yapmak zorundayız. Bu bilinçle kent merkezi ve ilçelerimizde alt ve üstyapıda çok ciddi çalışmalar yapıyoruz; ancak aslında biz her alanda kapsamlı bir altyapı çalışması gerçekleştiriyoruz. Sporda, kültür ve sanatta, bilimde ve diğer alanlarda güçlü bir altyapı kurma gayreti içindeyiz. Kayseri’den daha çok sanatçı, daha çok yazar, daha çok sporcu, daha çok bilim adamı çıkmasını arzu ediyoruz. Bunun tek yolu da sanatla, sporla, bilimle, kültürle uğraşan insan sayısını artırmaktan geçiyor. İşte bu nedenle Kayseri’yi “Kütüphaneler Şehri”, “Okuyan Şehir” yapmak için gayret ediyoruz. Bu nedenle kütüphaneler yapıyor ve mevcut kütüphanelerimizi modernleştiriyoruz.”

MERYEM ANA KİLİSESİ KÜTÜPHANE OLUYOR  

Mustafa Çelik, basın toplantısında güzel bir duyuruyu yaptı. Çelik, Meryem Ana Kilisesi’ni 24 saat açık olacak Türkiye’nin en prestijli kütüphanelerinden birisi haline getirmek için çalıştıklarını söyledi. Çelik, Kayseri’de kitap odaklı faaliyetlerini şöyle dile getirdi: “Yine bu nedenle üniversite öğrencilerimizin yoğunlukta olduğu Talas ilçemize 24 saat açık, adeta bir eğitim kampüsü niteliğinde olacak olan bir kütüphane yapmak için çalışıyoruz. Bu nedenle belediyemizin yanındaki cafeyi Kitap Cafe haline getiriyoruz. Bu nedenle iki önemli dergi çıkarıyoruz. Bu nedenle Şehir Akademisi vasıtasıyla düşünen insan sayımızı artırmaya gayret ediyoruz. Ve bu nedenle Yazarlık Okulu açarak düşünen insanların düşündüklerini kaleme almalarını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Fuarda, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Mete Yarar, Hanefi Avcı, İclal Aydın, Reşat Petek, Yavuz Bahadıroğlu, İlber Ortaylı, Yasin Aktay, Yusuf Kaplan, Canan Karatay, Üstün Dökmen, Ataol Behramoğlu, Abdülkadir Selvi ve daha pek çok önemli yazarın söyleşi, panel ve şiir dinletileriyle okurlarıyla buluşacağını vurgulayan Başkan Çelik, “Fuarımızda Kayserili yazarlarımız için de “Kayserili Yazarlar Standı” tahsis ettik. Kayserimizin önemli yazarları da fuar süresince okurları ile bir araya gelecek. Okuyan ve okutan şehir sloganı ile Kayseri’ye yakışır bir kitap fuarı düzenleyeceğiz ve bu fuarı geleneksel hale getireceğiz. Fuarların kültürel ve sanatsal yanına daha çok dikkat çekerek Kayseri’yi tarihsel süreçteki dokusuna ve yapısına uygun olarak bir kitap merkezi haline getirmemiz zamana, mekâna ve tarihe bırakacağımız en önemli miras olacaktır. Tüm hemşehrilerimi 14-22 Ekim tarihlerinde saat 10.00 ile 21.00 arasında Kitap Fuarına davet ediyorum. Fuarımız süresince şehrin belirli bölgelerinden ring servisleri ile fuar alanına ücretsiz ulaşım sağlayacağımızı da belirtmek istiyorum” dedi.

Editör: Serdar Tunatürk

 

ETİKETLER:
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.