Küçükçekmece’de Masalİstanbul ile büyülü yolculuk

06.06.2024
A+
A-

Küçükçekmece’de masalların sihirli dünyasına yolculuk başladı. 5. Masalİstanbul Festivali ‘barış masalları’ teması ile Küçükçekmece’de masalların büyülü dünyasına davet ediyor.  Küçükçekmece’den dünyaya barış masallarının fısıltıları yayılıyor.

Küçükçekmece’de Masalİstanbul ile büyülü yolculuk başladı.  5. Masalİstanbul Festivali ‘barış masalları’ teması ile Küçükçekmece’de masalların büyülü dünyasına davet ediyor.  Küçükçekmece’den dünyaya barış masallarının fısıltıları yayılıyor.

Küçükçekmece Belediyesi ve Seiba Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘5. Uluslararası Masalİstanbul’ Festivali, Göl Kenarı Amfi Tiyatro’da başladı.

Clown ve Sirk Sanatlar Grubu’nun müzikal gösterisi eşliğinde yürüyüşle başlayan festivalin açılış gününe çocuklar büyük ilgi gösterirken, renkli görüntüler ortaya çıktı.

Bu yıl ‘Barış Masalları’ temasıyla beşinci yaşını kutlayan ‘Masalİstanbul’un açılış programına Küçükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Aygün, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Deniz Gürbey, ülkemizden ve İran ve Marakeş’ten gelen masal anlatıcıları, masalseverler ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Beş gün boyunca masallarla kalplere barış tohumları ekmeye hazırlanan festivalin açılış gününde Küçükçekmece Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisi ilgiyle izlenirken, Luxus grubu da konser verdi. Masal anlatıcıları da barış masallarıyla çocuklarla buluştu.

Festival Genel Sanat Yön. Nazlı Çevik Azazi ve Küçükçekmece Belediye Başkan Yard. Gökhan Aygün

Filistinli çocuklara armağan

Küçükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Aygün, festivalin barış temasına vurgu yaparak şunları söyledi:

“Uluslararası ‘Masalİstanbul’ Festivali’nin beşincisini gerçekleştiriyoruz. Her yıl yeni bir temayla, yeni bir sosyal mesajla bunu yapıyoruz. Kıymetli masal anlatıcılarımız bu yıl Küçükçekmece’nin çeşitli noktalarında barış masalları anlatacaklar. Bu yılki temayı ayrıca çok önemsiyoruz. Festivalimizi uzun yıllardır zulüm gören Filistinli çocuklara armağan ediyoruz. Festivale katkı ve katılım sağlayan masal anlatıcılarımıza da teşekkür ediyorum.”

Barış güvercini Küçükçekmece’den havalandı

Festivalin Genel Sanat Yönetmeni Nazlı Çevik Azazi, Masalİstanbul’un uluslararası özelliğine değindi. Azazi ‘barış’ teması seçimini şu sözlerle anlattı:

“Dünyanın yanıp kavrulan birçok köşesi var. Gelen acı haberlerle hepimizin yüreği yanıyor. Konu olarak bu yüzden barışı seçtik. Biz de masallarımızla bir umut olmak istedik. Küçükçekmece’nin sokaklarında, parklarında, meydanlarında barış masalları anlatalım istedik. Barış güvercinini Küçükçekmece’nin semalarında havalandırmak istiyoruz. Bize bu fırsatı sağlayan Başkan Kemal Çebi’ye teşekkür ediyoruz”

Masalİstanbul nerelerde?

Barışa olan ihtiyacın kendisini elzem bir şekilde hissettirdiği şu günlerde insanlığı umuda ve adalete davet edecek festival kapsamında, masal anlatıcıları; Küçükçekmece’nin parklarını, sokaklarını, meydanlarını ve kültür merkezlerini şenlendirecek.

8 Haziran’a kadar devam edecek festival mekanları:

Küçükçekmece Kanarya Mahallesi
Selçuklu Park
Cennet Meydan
Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi
Tevfikbey Mahallesi Rafet Uçankuş Parkı
Seyir Parkı
Güzel Sanatlar Akademisi

Festivalde anlatıcılar, Küçükçekmece Belediyesi Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi’nde özel çocuklarla buluşarak, rehabilitasyon öğrencilerine özel masallar anlatacak. Festival kapsamında, atölyeler, eğitimler, seminerler, konferanslar da düzenlenecek.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.