Kumral Ada Mavi Tuna yeniden basıldı

Buket Uzuner’in okurlar tarafından çok sevilen ve ilk kez 1997 yılında okurlarla buluşan Kumral Ada Mavi Tuna adı romanı yeniden basıldı. Buket Uzuner, romanının yeniden basılmasını sosyal medyadan paylaştı.

Buket Uzuner’in çok okunan ve ses getiren romanı Kumral Ada Mavi Tuna yeniden basıldı. Everest Yayınları tarafından ilk kez 1997 yılında okurlarla buluşan roman, çeyrek asır sonra aynı kapakla yeniden raflarda yerini aldı.

Kumral Ada Mavi Tuna adlı eserinin yeniden basılmasını sosyal medya hesabından paylaşan yazar Buket Uzuner, “Tam 27 yıldır bu romanı seven ve birbirlerine öneren, çocuklarına #ada #tuna #aras #mabel #kumral #meriç adları veren okurlara içtenlikle teşekkür ederim.” dedi.

Buket Uzuner’in sosyal medyadaki paylaşımı şöyle:

Kumral Ada Mavi Tuna romanının konusu

Everest Yayınları tarafından yeniden basılan Kumral Ada Mavi Tuna, yanılsama ve gerçeklik arasında gidip gelen, iç savaş ve aşk temalı bir roman.

Tuna ve Aras Kuzguncuk’ta yaşayan iki kardeştir. Ünlü bir çiftin kızı olan Ada’nın mahallelerine taşınmasıyla hayatları değişir. Roman, bir yandan bu üç kişi ve ailelerinin aşkla ve acıyla tanımlanan hayatlarını, bir yandan da Tuna’nın günümüzde dahil olduğu iç savaşı anlatır.

İç savaş içinde bulunan Tuna’nın çocukluğuna dayanan çaresiz aşk üçgenini romanda yer alır. Tuna, adını dedesi tarafından Tuna Nehri gibi saf ve duru olması düşüncesiyle almıştır ve gözleri Tuna Nehri kadar mavi olduğundan dedesi ona bir de Mavi Tuna göbek adını vermişti.

Tuna’nın bir de Aras adında abisi vardır. Abisi de adını bu düşünceyle almıştır. Tuna ve ailesi Kuzguncuk’ta oturmaktaydı.Tuna 5 yaşlarındayken evlerinin karşısına o dönemin çok ünlü oyuncuları olan Süreyya Mercan ve Pervin Gökay ailesi taşınmıştı. Kuzguncuk’ta büyük ilgi toplayan bu olay, Tuna’nın da dikkatini çekmişti. Bu ailenin kendi yaşlarında bir de kızı olduğunu öğrenince Tuna’yı daha da büyük bir heyecan sardı ve onunla tanışmak için sabırsızlanıyor fakat bir türlü cesaret edemiyordu. Bu kız Ada idi. Bir gün Tuna, Ada ile tanışır.

Ancak Ada kendisinden iki yaş küçük olan Tuna’yı kardeşi gibi seviyor ve ona “Mabel” diye hitap ediyordu. İlerleyen yıllarda Tuna’nın ağabeyi Aras ile Ada birbirlerine aşık olurlar ve Tuna da bu gerçekle somut bir şekilde yüzleşmek zorunda kalmıştı, küçücük kalbi paramparça olmuştu. Fakat Ada’dan hiçbir zaman vazgeçmedi, Ada’ya karşı içinde hep bir aşk besledi. Ada’yı kimsenin bu kadar sevemeyeceğine inandığı bir aşk… 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.