Kürk Mantolu Madonna anonim eser oluyor

04.01.2019
A+
A-

Sabahattin Ali’nin eserlerinin yasal telif süresi olan 70 yıl 2019 yılında doluyor. Çok satanlar listesinden inmeyen Kürk Mantolu Madonna, 2019 yılında yüzlerce farklı kapakla raflarda yer alacak. Yayınevleri tek kuruş telif ödemeden Sabahattin Ali’nin eserlerini basabilecek.

Kürk Mantolu Madonna anonim eser oluyor, raflar Sabahattin Ali eserleri ile dolacak. Sabahattin Ali eserleri için kanunen ödenmesi gereken telifler için süre bu yıl doluyor. Dileyen her yayınevi Sabahattin Ali’nin eserlerini tek kuruş telif ödemeden basabilecek. 

Bir kitabın yazarının yasal mirasçılarına telif ödenmesi süresi 70 yıl. Yani eser sahibi öldükten sonra mirasçıları, 70 yıl boyunca telif alabiliyorlar. Eseri basmak isteyenler mirasçılara telif ödemek zorundalar. 

70 yıl telif ödenmesi şartı

Uluslararası bir anlaşma var. Türkiye buna imza attı. ‘Bern Konvansiyonu’ 1952 yılında Türkiye tarafından imzalandı. 168 ülke tarafından imzalanmış bir konvansiyon. 

Bern Konvansiyonu, uluslararası alanda edebiyat ve sanat eserlerinin korunmasını sağlıyor. Buna göre eser sahibinin ölümünden sonraki 70 yıl boyunca eser sahibinin varislerine 70 yıl boyunca telif ödenmesi gerekiyor. 

Türkiye’de çok satanlar listesinden asla inmeyen bir kitap var: Kürk Mantolu Madonna. 

BAŞÖRTÜLÜ MADONNA NASIL KÜRK MANTOLU OLDU-OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Kürk Mantolu Madonna anonim eser oluyor. 

Sabahattin Ali’nin eserlerinin telif hakkı bugüne dek Yapı Kredi Yayınları’nda bulunuyordu. 2019 yılı ile birlikte 70 yıllık yasal süre doluyor. 

Yayınevleri Sabahattin Ali eserlerini çoktan hazırladılar bile. Yakında raflarda yüzlerce çeşit Kürk Mantolu Madonna görürsek şaşırmayalım. 

Çünkü Kürk Mantolu Madonna, yıllardır çok satanlar listesinde yer alıyor. 

Sadece Kürk Mantolu Madonna değil elbette. Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf ile İçimizdeki Şeytan adlı eserleri de okurlar tarafından yoğun ilgi görüyor. 

MARIA PUDER GERÇEK BİRİ – BU HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Küçük Prens gibi olacak

Raflar yakında onlarca farklı kapaklı Kürk Mantolu Madonna kitapları ile dolacak. 2015 yılında dünyaca ünlü Küçük Prens patlaması yaşanmıştı. Raflar yüzlerce farklı kapaklı Küçük Prens kitabıyla dolmuştu. 

Antoine Saint Exupery’in ölümünün üzerinden 70 yıl geçti. Yazarın eserleri artık anonim oldu. Bunun üzerine 2015 yılında Türkiye’de 100’den fazla yayınevi çok satan Küçük Prens adlı kitabı bastı. 

Yayınevleri için bulunmaz bir fırsat. Okurların yoğun ilgi gösterdiği bir kitabı telif ödemeksizin basmak elbette yayınevleri için iyi bir gelir kaynağı. Umalım ki ödenmeyecek olan telif miktarı kadar kitapları ucuza satabilsinler. 

 

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.