Kürk Mantolu Madonna film olursa

Sevinç Rençberler
Tiyatro sevdalısı. Dünya bir sahneyse o da 724kultursanat.com’da rol almayı seviyor. Romanlar hele uzun soluklu olanlar onun favorisi. Murakami tutkusu romanların ağırlığından. Okudukça bitmesin istiyor. İletişim: sevinc@724kultursanat.com
23.12.2016
A+
A-

Sabahattin Ali’nin ünlü eseri Kürk Mantolu Madonna film olarak çekilecek. Film, romanın sevildiği kadar sevilecek mi? Edebiyat uyarlamaları riskli işlerdir. Sinemaya aktarmak cesaret işidir.

Kürk Mantolu Madonna film olursa sever miyiz? Olacakmış. İzleyince karar vereceğiz.

Sabahattin Ali’nin çok sevilen eseri Kürk Mantolu Madonna film olacak. Hele geçtiğimiz aylarda yaşanan ‘cehalet’ tartışmasından sonra filmin ilgi çekeceği muhakkak.

Kürk Mantolu Madonna, çok satanlar listesinden inmiyor. Sinemalarda gösterime girdiğinde bu ilgi karşılığını bulursa filmin hasılat rekoru kırması kaçınılmaz olacak.

Bu işin ekonomik tarafı. Yapımcıyı da bu ilgilendiriyor. Ancak Ay Yapım (filmi yapacak olan şirket) edebiyat severlerin, Sabahattin Ali tutkunlarının da hassasiyetine dikkat etmek zorunda.

Edebiyat uyarlaması zor bir iştir. Edebiyat eserlerinin sinemaya, diziye aktarılması risklidir. Okurun, her okurun hayali, romandan zihnine yansıyan sahneler farklı farklıdır. Elbette her okuru bu açıdan mutlu etmek imkansız olacak. Ancak, Maria Puder’i, Raif Efendi’yi oynayacak oyuncuların en azından o ruh hallerine bürünebilmesi gerekir.

Aklıma hemen şu soru geliyor. Senaryo tamam da filmde rol alacaklar Kürk Mantolu Madonna’yı daha önce okumuşlar mıdır? Yoksa filmde rol alacakları için bir görevmiş misali mi okuyorlar? Bu soruların cevabı önemli.

Çünkü eğer Kürk Mantolu Madonna’yı bir okur merakıyla çok önceden okuyup sevmediyse o oyuncular istedikleri kadar profesyonel olsunlar, okura yansıtamayacaklardır.

Benim edebiyat uyarlamaları konusundaki hafızamda Anayurt Oteli baş köşede durur. Yusuf Atılgan’ın edebiyatımızın kült eserlerinden olan Anayurt Oteli, sinemaya başarıyla aktarılmıştı. Hatta okura, daha farklı boyutlar kazandırarak romanı bir kez daha sevdirmişti.

Geçmişte Azap Yolları, Hanende Melek, Kuyucaklı Yusuf, Gramofon Avrat, Hasan Boğuldu, Devlerin Ölümü, Kar Beyaz adlı eserler de sinemadan izleyicilere ulaşmaştı.

Kürk Mantolu Madonna’nın sinemadaki halini herkes merakla bekliyor. Biraz ‘korkarak’, biraz ‘endişeli’ ama yine de ‘umutlu’…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM