Kuru Otlar Üstüne filmi Cannes’da prömiyer yapacak

27.09.2020
A+
A-

Nuri Bilge Ceylan Kuru Otlar Üstüne filmi ile Cannes’a hazırlanıyor. Filmin prömiyerinin Cannes Film Festivali’nde yapılması planlanıyor. Kuru Otlar Üstüne filminin vizyon tarihi 2022 olarak öngörülüyor.

Kuru Otlar Üstüne filmi Cannes’da prömiyer yapacak

Kuru Otlar Üstüne filmi Cannes’da prömiyer yapacak. Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi Kuru Otlar Üstüne ile ilgili bilgiler gelmeye başladı. Size daha önce filmle ilgili şu haberi (burayı tıkladığınızda okuyabilirsiniz) iletmiştik.

Şimdi Kuru Otlar Üstüne filmiyle ilgili güzel bir haber geldi Kuru Otlar Üstüne prömiyeri Cannes Film Festivali’nde yapılacak. Kuru Otlar Üstüne’nin Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapması bekleniyor.

Olivier Pere başkanlığındaki Arte France Cinema seçim komitesi dört projenin ortak yapımını ve ön alımını yapmayı tercih etti. Bunlardan en önemlisi de Fransızca Les Herbes Seches olarak anılan Kuru Otlar Üstüne filmi.

Kuru Otlar Üstüne filmi önümüzdeki yıl Türkiye’de çekilmeye başlanacak. Filmin başrollerinde Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar ve Musab Ekici’nin yer alıyor.

Kuru Otlar Üstüne filminin oyuncuları Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar ve Musab Ekici…

Kuru Otlar Üstüne filminin konusu

Kuru Otlar Üstüne filminin konusu ne? Film Samet adlı kahramanın hayatının belli bir bölümüne odaklanıyor. Samet genç ve bekar bir öğretmendir. İstanbul’a tayin olma umuduyla Anadolu’nun ücra bir köyünde zorunlu hizmetini tamamlamıştır.

Samet umduğu görevlendirmeyi alamaz. Batmış göründüğü acımasız hayatından kurtulma umutları da iyiden iyiye azalır. Ancak kendisi gibi bir öğretmen olan Nuray’la karşılaşacaktır. O karşılaşma Samet’in karanlık düşüncelerinin ve endişelerinin üstesinden gelmesini sağlayacaktır.

Nuri Bilge Ceylan ile yapımcı Zeynep Atakan’ın yolları yakın zamanda ayrıldı.

Kuru Otlar Üstüne filmi ve yapımcıları

Nuri Bilge Ceylan yıllardır aynı yapımcıyla çalışıyordu. Zeyno Film yani Zeynep Atakan ile Nuri Bilge Ceylan ismi sinema sektöründe yapışık ikizler gibiydi. İkilinin filmleri arasında İklimler, Bir Zamanlar Anadolu’da, Kış Uykusu, Ahlat Ağacı yer alıyor… Hepsi de sinemada başarılı olmuş filmler.

Zeyno Film ile Nuri Bilge Ceylan ilk filmini 2006’da çekti. O yıl İklimler filmi ile başlayan birliktelik, sonraki yıllara da uzadı. Yaklaşık 14 yıl Nuri Bilge Ceylan ve Zeynep Atakan sinemada ‘ortaklık’ yaptı.

İklimler filminin ardından Üç Maymun, Bir Zamanlar Anadolu’da, Kış Uykusu ve Ahlat Ağacı ikilinin sadece Türkiye sinemasında değil, dünya sinemasında da iz bırakan yapımlarıydı. Nuri Bilge Ceylan’ın ilk Altın Palmiye ödülünü de bu arada hatırlamakta fayda var. Zeynep Atakan ile birlikte iş yaptığı döneme ait bir ödül.

Ancak ne olduysa Nuri Bilge Ceylan ile Zeynep Atakan’ın yolları geçtiğimiz yıl sonu ayrıldı. Nuri Bilge Ceylan Kuru Otlar Üstüne filmi çok ortaklı bir yapım olarak sinemaya gelecek.

Kuru Otlar Üstüne filminin yapımcıları Memento Films Production (Fransa), NBC Film (Türkiye), Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç).

Kuru Otlar Üstüne filminin vizyon tarihi

Kuru Otlar Üstüne filminin 2022 yılında gösterime girmesi bekleniyor. Kuru Otlar Üstüne filminin vizyon tarihi kesin değil. Ancak yapılan planlamaya göre Kuru Otlar Üstüne filmi 2022 yılı mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapacak.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.