Masumlar Apartmanı televizyona yeni soluk

Jale Şen
Bir yanda beyaz perde öbür yanda siyah ekran. Gelsin filmler, gitsin diziler. Onun için hayat kameranın önünde yaşanır. Hayatın sahnesi kameranın önünde kurulur. O yaşananları da keyfince yazar, eleştirir, beğenir, beğenmez… İletişim: jaleshen@gmail.com
27.09.2020
A+
A-

Televizyon dünyasının yeni dizisi Masumlar Apartmanı yeni bir soluk gibi… Jale Şen uzun zamandır yerli dizileri izlemiyordu. Sebebi yazının içinde var. Jale Şen, Masumlar Apartmanı adlı yerli diziyi neden mi izliyor ve beğeniyor? Ve elbette öneriyor.

Jale Şen Masumlar Apartmanı dizisini öneriyor…

Televizyona yeni soluk Masumlar Apartmanı

Küçümsediğimden filan değil ama uzun zamandır bizim dizilerimizi izlemiyorum. Çünkü ne yazık ki hepsi birbirinin aynı konulardan ve birbirinin benzeri karakterlerden oluşan işler. Zengin patron, onun yanında çalışan şımarık, şaşkın, patavatsız kızlar…

Üstelik de hepsinde niyeyse aynı tipte erkekler ve kızlar. Senaristler bunları yazmaktan, yönetmenler de çekmekten sıkılmadılar. Ama biz izlemekten sıkıldık.

Neyse ki arada çok nadir de olsa güzel işler de yapılıyor da bir nebze de olsa umutlanıyorum.

Gülseren Budaycıoğlu kitabından televizyona

İşte bu güzel dediğimiz işlerden biri de, 15 Eylül akşamı ilk bölümü yayınlanan Masumlar Apartmanı.

Dizi, son zamanların en çok okunan yazarlarından olan, kitaplarında gerçek hayat hikayelerine yer veren Gülseren Budayıcıoğlu’nun Madalyonun İçi kitabından uyarlandı.

Psikiyatrist doktor olan Gülseren Budayıcıoğlu, kendi danışanlarının hayat hikayelerini kitaplaştırıyor. Pek çok kişi, ilk kez,  İstanbullu Gelin dizisi ile birlikte Budayıcıoğlu’nun adını ve kitaplarını duydu. Zaten çok okunan yazar, diziyle birlikte daha bilinir, tanınır oldu.

TRT 1 ekranlarında Salı akşamları ekrana gelen Masumlar Apartmanı, diziye konu olan eserin yazarı Psikiyatrist Gülseren Budayıcıoğlu ile birlikte üç uzman psikolog danışmanlığında ve Çağrı Vila Lostuvalı yönetmenliğinde çekiliyor.

Masumlar Apartmanı oyuncu kadrosu başarılı

Senaristinin Deniz Madanoğlu olduğu dizi başarılı oyuncu ‘castı’ ve etkileyici hikayesiyle henüz başlamadan tanıtımlarıyla birlikte dikkat çekmeyi başardı.

Oyuncu kadrosunda uzunca bir aradan sonra dizi setlerine tekrar dönen Ezgi Mola’yla(Safiye) birlikte Birkan Sokullu(Han), Farah Zeynep Abdullah(İnci), Merve Dizdar(Gülben), Alper Saldıran(Uygar), Metin Coşkun(Hikmet), Esra Ruşan(Esra), Atilla Şendil(Memduh), Emir Özden(Ege), Uğur Uzunel(Esat) ve Neriman rolünde Gizem Katmer bulunuyor.

Ezgi Mola seyirciyi germeyi başarıyor

Psikolojik drama olan ve hatta neredeyse gerilim tarzında (Ezgi Mola ekran karşısındakileri germeyi cidden başarıyor) diyebileceğimiz Masumlar Apartmanı ilk iki bölümüyle reytinglerde en üst sıraya yükselmeyi başardı.

Bu başarıda Budayıcıoğlu’nun eserinin gerçek hikaye olmasından dolayı vurucu olmasının yanında oyuncu seçimlerinin özenle yapılmış olması ve yönetmenin titizliğinin büyük katkısı var. Dizide her oyuncu teker teker başrol. Hepsi cidden çok başarılı. Ama Ezgi Mola apayrı bir performans sergiliyor. Temizlik takıntısı olan Safiye’yi canlandıran Ezgi Mola’yı izlerken Mola’yı değil Safiye’nin kendisini izliyoruz resmen.

Bunlarla birlikte sahnelerde kullanılan ışık ve yumuşak, yormayan renkler de dizinin görüntü yönetmenliğinin de iyi olduğunu gösteriyor. Sahnelerde kullanılan müziklerin kulak tırmalamayan, sahnenin önüne geçmeyen hali de güzel. Bunları da yazıyorum evet çünkü karşınızda izlediğiniz işin izleyici olarak içine girebilmeniz için bunlar olması gereken önemli ayrıntılar.

Gülseren Budaycıoğlu’nun yazdığı gerçek hayattan alınan hikaye Masumlar Apartmanı dizisi ile ekrana geliyor.

Kitap uyarlamasını ekranda izlemek

Yazımı bitirirken Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitaplarını okuyan biri olarak şunu da söylemek isterim. Kitap uyarlamaları iyi bir ekibin elinde can bulursa izlemeye doyamayacağımız işler çıkar ortaya. Ki bu durumda eğer kitabı henüz okumadıysanız bırakın öylece kalsın, okumayın. Aynı etkiyi alamıyorsunuz çünkü, net. Masumlar Apartmanı’na konu olan Madalyonun İçi kitabı için de geçerli bu. Ama eğer hayatınızda bazı şeyleri görmek, öğrenmek ve kendinize, insanlara, olaylara yeniden başka bir gözle bakabilmek isterseniz de kitaplarını okumaktan zevk alacağınız isim Budayıcıoğlu’dur.

Temenni ederim ki dizi yakaladığı başarıyı sürdürsün. Ekibin emeğine sağlık.

İzle…

Tom Hardy ve Benedict Cumberbatch aynı filmde. Gerisin Geriye Bir Hayat, Stuart.  Evsiz alkolik Stuart’ın hikayesi. Anlatım şekli ve gerçek hayat hikayesi olması filme ayrı bir keyif katıyor. Çok tatlı, fazlaca buruk ama gülümseten de bir film. Bulun izleyin.

Dinle…

Son günlerde döndürüp döndürüp dinlediğim parça Neval’den Taş Avlu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.