Ve Balık Onu Yuttu devlet ve birey ilişkisine çarpıcı bakışın romanı

İranlı yazar Amir Ahmadi Turan “Ve Balık Onu Yuttu” adlı romanıyla raflarda yerini aldı. Yazar romanında Yunus Turabi adlı kahramanıyla okuru devlet ve birey sorgusunda sarsıcı bir yolculuğa çıkarıyor.

Ve Balık Onu Yuttu devlet ve birey ilişkisine çarpıcı bakışın romanı. İranlı yazar Amir Ahmadi Arian Ve Balık Onu Yuttu adlı romanıyla okurlarla buluşuyor. Ve Balık Onu Yuttu adlı roman Bilgi Yayınevi etiketiyle raflarda yerini aldı. 

İranlı yazar Amir Ahmadi Arian romanında bireysel yaşamları ezen bir devletin takıntılı ve kokuşmuş gücünü çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Romanda “The Stanger”, “1984” ve “The Orphan Master’s Son”dan yansımalar yer alıyor. Yayınevinin romanla ilgili tanıtım yazısında “aynı zamanda dünya edebiyatına güçlü bir yazarın girişini de müjdeliyor” ifadesi yer alıyor. 

Ve Balık Onu Yuttu romanının konusu

Ve Balık Onu Yuttu romanının konusu ne? Amir Ahmadi Arian Ve Balık Onu Yuttu adlı romanında Yunus Turabi adlı karakterinin öyküsünü anlatıyor.

Yunus Turabi, anne babasını yıllar önce beklenmedik bir şekilde kaybetmiştir. Tahran’da yalnız yaşamaktadır. Sıradan bir belediye otobüsü sürücüsü olan Yunus Turabi, bağlı olduğu sendika greve gitmiş ve eylem kanlı bir şekilde bastırılmış olsa da apolitik kalmıştır. Elbette herkesin bir tahammül sınırı vardır. Yunus apolitik duruşuyla da bu sınırı aşmıştır. 

Yunus Turabi, siyasi mahkûmların tutulduğu meşhur Evin Cezaevi’ne gözleri bağlı ve elleri kelepçeli halde götürülür. Burada tuhaf bir düzen hüküm sürmektedir. Bu kasvetli dünyada kaderi sorgu memuru Hacı Said’inkine dolanacaktır.

İkili, rahatsız edici ve karşılıklı bağımlı psikolojik bir kedi fare oyununun içine sürüklenir. Her birinin kendilerine düşen rolleri oynadıkları bu oyunun büyük bedelleri olacaktır.

Yunus Turabi bu süreçte akıl sağlığını zorlayan tecrit cezalarına ve sorgulama döngülerine katlanmak zorundadır.

Aralarında geçen şaşırtıcı derecede samimi söyleşilerde, Yunus’un hayatı -daha özgür bir İran’daki çocukluk anılarından hayattaki tek dostuna yönelik ihanetine kadar- gözler önüne serilir.

Yunus, akıl sağlığını korumaya ve Said’in inkârı giderek zorlaşan suçlamalarını savmaya çalışırken, sonunda bir tercih yapmak zorunda kalacaktır: Ya mücadeleye devam edecek ya da İran’daki iktidarın yalanlar sistemine boyun eğecektir.

Ve Balık Onu Yuttu sürükleyici anlatımı ve edebi ustalığıyla, despotizm altında ezilen yaşamlardan birinin unutulmaz hikâyesidir.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.