Maria Callas cinsel istismar şiddet ve uyuşturucu

Dünyada ünlü soprano Maria Callas’ın gizli kalan mektupları ortaya çıktı. Mektuplar Callas’ın cinsel istismar, uyuşturucu kullanımına zorlama, fiziksel darba uğradığını ortaya koydu.

Maria Callas cinsel istismar şiddet ve uyuşturucu

Maria Callas cinsel istismar, şiddet ve uyuşturucu dolu bir hayat yaşamış. Dünyaca ünlü soprano Maria Callas ile ilgili bilinmeyenler bir kitapta ortaya çıktı. Maria Callas’ın mektuplarından yola çıkılarak hazırlanan kitapta ünlü sopranonun hayatında gizli kalanlar okurlarla paylaşıldı. 

Kitap, dünyaca ünlü opera sanatçısı Maria Callas’ın trajedisini gözler önüne serdi. Kitapta neler yok ki…

Maria Callas cinsel istismara uğramış. Zorla uyuşturucu verilmiş. Annesi, Callas’ı Nazilere pazarlamaya çalışmış. Kocası parasını çalmış. 

İrlandalı yazar Lyndsy Spence tarafından kaleme alınan araştırma ve belgesel kitap Haziran ayında raflarda olacak. Kitap şimdiden sansasyon yarattı. Tüm zamanların en ünlü sopranolarından olan Yunan asıllı ABD’li opera sanatçısı Maria Callas’ın hayatına dair çarpıcı gerçekler kitapla birlikte gün yüzüne çıktı.

Spence, 2019’da çeşitli arşivlere miras bırakılan ve şimdiye kadar hiç yayımlanmayan Callas’ın mektuplarını inceledi. İşte kitapta Callas’ın hayatında gizli kalan gerçekler:

Anne ve babanın istismarı

Callas’a, annesi Evangelia Dimitriadou şantaj yaptı. Maria Callas’ın annesi, II. Dünya Savaşı sırasında hayat kadını olarak çalışıyordu. Annesi, Maria Callas’ı Nazi askerlerine pazarlamaya çalışmıştı. Bu nedenle de genç kadın annesine kırgındı.

Daha sonra Callas’ın annesi basına hikayeler sattı ve kızına şantaj yaptı. Callas’ın babası George Kalogeropoulos ise ondan para almak için hastaneden yalan dolu mektuplar yazdı. Babasının ciddi bir sağlık sorunları yoktu ama mektuplarında ‘ölüm döşeğindeyim’ yazıyordu. 

Okul hayatı kâbusa döndü

Callas bir mektubunda reddettiği kişiyi anlatıyor. New York’taki Juilliard Müzik Okulu’nun başkanı Peter Mennin’i reddeden Callas’ın okul hayatı ‘zindana dönüşür’. Başkan tarafından yükselmesi engellenir. 

Kocası parasını çalar

Maria Callas, Giovanni Battista Meneghini’nin parasını çaldığını yazar mektuplarında. Callas bir mektubunda “Eşim evlendiğimizden beri her şeye kendi adını vererek paramın yarısından fazlasını çaldıktan sonra hâlâ beni rahatsız ediyor. Ona güvenerek aptallık yaptım” der. 

Sevgilisinin cinsel tacizi ve uyuşturucu zorlaması

Maria Callas evliyken İzmir kökenli ünlü Yunan armatör Aristotle Onassis ile aşk yaşamaya başlar. Onassis, operacıya fiziksel ve cinsel tacizde bulunur. Yazar Spence, Onassis hakkındaki mektupların, özellikle 1966’da ünlü armatörün Callas’ı tehdit ettiğini ve fiziksel şiddet uyguladığını ortaya çıkardığını anlattı.

Spence şunları söyledi: “Ayrıca Callas’ın yakın arkadaşlarından birinin günlüğünde, Onassis’in çoğunlukla cinsel nedenlerle ona nasıl uyuşturucu verdiğini anlatan rahatsız edici bilgiler de var” dedi. Spence, “Onassis, Callas’ı Jacqueline Kennedy için terk etmiş. Ardından Callas, uyuşturucu bağımlısı olmuş ve sağlık sorunları nedeniyle sesini birkaç kez kaybetmiş. Trajedilerle dolu bir hayatın ardından Paris’teki apartman dairesinde 1977’de 54 yaşındayken tek başına ölen Callas’a ‘sesini’ yeniden verebilmek için bu kitabı yazdım.” Onassis de 1975’te 69 yaşındayken öldü.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Dil Tarih Coğrafya mezunudur. Türk hikayeciliği konusunda mikro tarih çalışmaları bulunmaktadır. Kültür sanat etkinlikleri, yazar buluşmaları, söyleşiler düzenlemektedir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.