Marilyn Monroe portresine rekor fiyat

10.05.2022
A+
A-

Yirminci yüz yılın en pahalı sanat eseri Marilyn Monroe portresi oldu. Andy Warhol’un eseri 195 milyon dolara alıcı buldu.

Marilyn Monroe portresine rekor fiyat. Andy Warhol’un Marilyn Monroe portresine rekor fiyata satıldı. Pop art akımının en önemli temsilcilerinden ressam Andy Warhol’un Marilyn Monroe portrelerinden biri 195 milyon dolara alıcı buldu. 

Marilyn Monroe portresi 20. yüzyılının en pahalı sanat eseri oldu. 

Andy Warhol’un 1964 yılında yaptığı ve Hollywood yıldızı Marilyn Monroe’nun portresinin yer aldığı çalışmalardan biri olan “Shot Sage Blue Marilyn” açık artırmaya çıktı.

New York’taki Christie’s müzayede evinde düzenlenen açık artırmada eser, vergiler dahil, 195 milyon dolara, yani yaklaşık 2 milyar 945 milyon Türk Lirasına satıldı.

Warhol’un eseri, Leonardo da Vinci’nin Hazreti İsa’yı resmettiği 450 milyon dolara satılan “Salvator Mundi” adlı tablonun ardından dünyanın en pahalı ikinci sanat eseri oldu.

Eser, Monroe’nun 1962 yılında ölümünden kısa süre sonra, serigrafi adı verilen bir seri baskı tekniğiyle yapıldı.

Portrelerde, Monroe’nun 1953 yapımı “Niagara” filminin tanıtımında yeralan fotoğrafı temel alındı.

Warhol, Monroe’nun portresinin farklı renklerde bir çok versiyonunu üretti.

Eserin satışından elde edilen gelir, çocuklara yardım vakıflarına bağışlanacak.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.