Merve Dizdar iki bin yıllık aşk hikayesini anlatacak

14.02.2024
A+
A-

“Daphnis ve Khloe” adlı bale müziğinin Türkiye prömiyerinde Merve Dizdar, iki bin yıllık aşk hikayesini anlatacak.

Merve Dizdar iki bin yıllık aşk hikayesini anlatacak. Tekfen Filarmoni, Maurice Ravel’in en önemli yapıtlarından “Daphnis ve Khloe” adlı bale müziğinin Türkiye prömiyerini gerçekleştirecek. Midilli Adası’nın kırlarında büyüyen iki genç olan Daphnis ve Khloe’nin serüvenlerle dolu aşk hikayesini anlatarak, ülkemizin sevilen sanatçılarından, Cannes ödüllü Merve Dizdar eşlik edecek.

28 Mart’ta Türkiye’de ilk kez sahnelenecek olan Maurice Ravel’in “Daphnis ve Khloe” adlı bale müziği, Tekfen Filarmoni ve MAGMA Filarmoni Korosu tarafından seslendirilecek. Bu eser, Antik Yunan yazarı Longos’un 2 bin yıllık aşk hikayesinden ilham alınarak hazırlandı. Konserde, aşk hikayesini ünlü sanatçı Merve Dizdar anlatacak.

Tekfen Filarmoni, Türkiye prömiyeri için bu özel eseri notalara döken Maurice Ravel’in eserini, Daimi Şef Aziz Shokhakimov yönetiminde icra edecek. Aynı zamanda Şef Masis Aram Gözbek yönetimindeki MAGMA Filarmoni Korosu da esere eşlik edecek. Daphnis ve Khloe’nin aşk dolu hikayesi, Midilli Adası’nın doğal güzellikleri arasında geçiyor ve bu hikayeyi anlatırken Merve Dizdar, seyircilere unutulmaz bir deneyim yaşatacak.

Maurice Ravel’in “Daphnis ve Khloe” adlı eseri, 20. yüzyılın başlarında Fransız besteci tarafından bestelenmiştir. Eser, koreografik bir senfoni olarak tanımlanır ve dünya edebiyatında pastoral anlatının ilk örneklerinden biri olarak kabul edilir. Ravel, bu büyüleyici eseri 1909 yılında, Rus impresaryo Sergei Diaghilev’in siparişi üzerine bestelemiştir.

28 Mart’taki konser, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek ve Ravel’in bu uzun ve sevilen eseri tamamıyla seslendirilecek. Bu eser, Ravel’in en uzun ve en sevilen eserlerinden biridir ve empresyonizm akımına özgü zengin armoniler sunar. Konserde, eserin dört belirgin motifinin tamamı seslendirilecek, sanatseverler unutulmaz bir gece yaşayacaklar.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.