Metin Akpınar tiyatro için söz verdi

22.12.2018
A+
A-

Sinema ve tiyatro dünyamızın usta isimlerinden Metin Akpınar, uzun yıllardır tiyatro sahnesinde yoktu. Metin Akpınar, tiyatroya geri dönmek için Müjdat Gezen’e söz verdi.

Metin Akpınar tiyatro için söz verdi

Metin Akpınar tiyatro sahnelerine geri dönmek için söz verdi. Ünlü oyuncu, bu sözü Uğur Dündar’ın ‘Halk Arenası’ adlı programında verdi. Programda ne söylediğini okumadan önce Metin Akpınar’ın tiyatrodaki geçmişini kısaca hatırlayalım.

Metin Akpınar, 1964 yılında girdiği Ulvi Uraz tiyatrosunda “Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım” oyunuyla profesyonel tiyatro hayatına başladı. 

1967 yılında Türkiye’de arkadaşlarıyla bir ilke imza attı. Türkiye’nin ilk kabare tiyatrosu Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nu kurdular. Zeki Alasya – Metin Akpınar ikilisi tiyatro sahnesinde de seyirciyle buluştu. 

Aşk Olsun, Deliler, Geceler, Yasaklar, Beyoğlu Beyoğlu, Reklamlar, Dün Bugün adlı oyunlar yıllarca sadece tiyatro sahnesinden çoğaltılan kasetlerle ve videolarla Türkiye’nin genelinde izlendi, dinlendi. Evlerde teyplerden sesleri dinlenilen oyunlar ya da video oynatıcılardan da televizyondan izlendi. 

Metin Akpınar, tiyatroya uzun yıllar ara verdi. Onu, televizyon dizilerinde ve sinema filmlerinde izledik. 

Metin Akpınar tiyatro sahnesine görü döneceğine dair söz verdi.

Müjdat Gezen teklif etti

Uğur Dündar’ın ‘Halk Arenası’ adlı programına konuk olan Metin Akpınar ve Müjdat Gezen ülke gündemini ve tiyatroya dair bir sohbet gerçekleştirdiler. 

Mizah ustası Müjdat Gezen, sohbet sırasında Metin Akpınar’a tiyatrosunda oynamasını teklif etti. Müjdat Gezen, yıllardır Kadıköy’deki Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde sahne için öğrenci yetiştirirken aynı mekanda tiyatro oyunları da sergiliyor. Metin Akpınar’a, kendi mekanında oyun oynamasını teklif eden Müjdat Gezen, “Milyonlarca seyirci var. Bunların önünde bana ‘sezona beraber bir tiyatro yapacağız’ der misin?” diye sordu. Söz istedi. 

Yılların usta ismi Metin Akpınar da Müjdat Gezen’e “Ömrümü uzatırsın” dedi. Metin Akpınar’ın bu cümlesi, tiyatroya döneceğine dair bir söz olarak kayıtlara geçti. Salondan da büyük alkış aldı. 

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Metin dedi ki:

    Allahım nasıl mutlu olurum ya , hemen ilk bileti alanlardan olurum ….