Mor Saçlı Kadın 325 bin TL

Ömer Uluç’un 1981 yılında resmettiği Mor Saçlı Kadın adlı tablosu müzeyedeyle satışa çıktı. Tablo 325 bin TL’ye alıcı buldu.

Mor Saçlı Kadın adlı tablo 325 bin TL’ye alıcı buldu. Ömer Uluç’un Beyoğlu afişlerinden esinlenerek 1981 yılında çizdiği Mor Saçlı Kadın adlı tablo koleksiyonerlerin satınalma rekabetine ‘şahit oldu’. Beyaz Müzayede’nin gerçekleştirdiği 38. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi 15 Ocak 2017’de Orjin Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. 

Ömer Uluç’un 1980’li yılların başlarında Beyoğlu afişlerinden esinlenerek çizdiği ‘Nü ve Şuh Kadınlar’ serisinde yer alan “Mor Saçlı Kadın” adlı tablosu müzayedenin en pahalı eseri oldu. 

38. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi, koleksiyonerlerin kıyasıya rekabetine sahne oldu. Beyaz Müzayede’nin gerçekleştirdiği 38. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi, sanatseverler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Ömer Uluç’un 1980’li yılların başlarında Beyoğlu afişlerinden esinlendiği ‘Nü ve Şuh Kadınlar’ serisinde yer alan 1981 tarihli ‘Mor Saçlı Kadın’ isimli tablosu, 325 bin TL’ye alıcı bularak, müzayedenin en yüksek çekiç fiyatlı eseri oldu. Müzayedede eserlerin tamamına yakını alıcı buldu.

Türk Çağdaş Sanatı ustalarından modern sanatın dünyaca ünlü temsilcilerine kadar 125 sanatçının birbirinden değerli 245 eserinin yer aldığı 38. Beyaz Müzayede, 15 Ocak Pazar günü Orjin Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Müzayedede Fahrelnissa Zeid’in merakla beklenen 1960’lı yıllara ait ‘Abstrait Rouge’ isimli soyut yapıtı 250 bin TL’lik çekiç fiyatıyla en yüksek fiyata alıcı bulan ikinci eser oldu.

Türk Çağdaş Sanatı’nın orta ve genç kuşağından Kemal Önsoy’un 2010 yılına ait eseri 200 bin TL’lik fiyatı ile büyük ilgi gören üçüncü eser olurken, Fethi Arda’nın ‘Anadolu’nun Bağrı’ isimli yapıtı müzayedenin en çekişmeli eseri olarak 170 bin TL’lik çekiç fiyatı ile alıcı buldu.

Aziz Karadeniz tarafından yönetilen 38. Beyaz Müzayede, yılın ilk çağdaş ve modern sanat müzayedesi olarak, Türk ve Dünya çağdaş sanat ustalarının seçkin eserlerini sanatseverlerle buluşturdu.

Editör: Cem Cengiz Yarar

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.