Müzede Selfie Günü dünyada ve Türkiye’de

Bu da oldu… Müzelerde selfie çekimi için bir gün serbest. O güne de Müzede Selfie Günü adı verildi. Dünyada ve Türkiye’de aynı gün müzelerde selfie çekimi için izin alınması gerekmiyor.

Müzede Selfie Günü dünyada ve Türkiye’de

Müzede Selfie Günü dünyada ve Türkiye’de 16 Ocak’ta gerçekleştirilecek. Normal zamanlarda yasaklanan fotoğraf çekimi o gün serbest olacak. Dileyen gönlünce tarihi eserlerin önünde selfie çektirebilecek.

Sanat fuarları, müzeler son yıllarda selfie çekimlerine adeta ‘sahne’ görevini yerine getiriyorlar.

Ziyaretçiler kimi zaman gerçekten o sanat eserini anlatabilmek adına bunu yapıyor. Kimi zaman da selfie çekimini sadece kendi tanıtımını yapmak için gerçekleştiriyor.

Beyonce ve Jay-Z çifti selfie çekti akım başladı

Geçtiğimiz günlerde Beyonce ve Jay-Z çifti Louvre Müzesi’nde bir müzik klibi çekmişti. Müzeyi ziyaret ettiklerinde de selfie çekerek takipçileriyle paylaşmışlardı.

Paris’teki Louvre Müzesi’ne iki ünlünün yaptığı bu ziyaret ve sonrasındaki selfie çekimleri yeni bir akım yarattı. Müzede selfie çekmek popüler bir akım haline geldi.

Aslında geçtiğimiz yıllarda bazı müzeler, yılın belirlenen bir gününde Museum Selfie Day (Müzede Selfie Günü) yapıyor. Sadece o güne özel selfie çekimine izin veriliyor.

Müzede Selfie Günü ilk kez geçen yıl gerçekleştirildi. 17 Ocak 2018 tarihinde yapılan bu etkinlik bu yıl da tekrarlanıyor. Belki de gelenekselleşecek.

Bu yıl Müzede Selfie Günü 16 Ocak 2019 tarihinde yapılacak. 

Dünyada ve Türkiye’de müzeler selfie gününde çekimlere izin verecekler.

Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’den fazla müze bu etkinliğe katılacak. Etkinliğe katılanlar paylaşımlarını #Muzedeselfiegunu, #museumselfieday, #muzedeselfie hashtaglari ile yapabilecekler.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.