Nazım Hikmet Dostluk Ödülü Edip Akbayram’a

Nazım Hikmet Dostluk Ödülü bu yıl Edip Akbayram’a değer bulundu. Ödül Moskova’da düzenlenecek anma töreninde takdim edilecek.

Nazım Hikmet Dostluk Ödülü Edip Akbayram’a

Nazım Hikmet Dostluk Ödülü Edip Akbayram’a değer bulundu. Nazım Hikmet, vefatının 56. yıl dönümünde Moskova’da anılacak. Edip Akbayram’ın ödülü anma töreni sırasında takdim edilecek. 

Türk müziğinin efsane isimlerinden olan Edip Akbayram, “Nazım Hikmet Dostluk Ödülü”ne değer bulundu. Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) Yönetim Kurulu Üyesi de olan Edip Akbayram, ödülle ilgili “Çok büyük bir onur benim için. Torunlarıma bırakacağım güzel bir miras.” dedi.

Türk ve dünya şiirinin büyük ustalarından Nazım Hikmet, vefatının 56. yıl dönümü için Rus – Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) organizasyonuyla bir tören yapılacak.

Anma töreninde ‘Nazım Hikmet Dostluk Ödülü’ Edip Akbayram ile Türkolog Prof. Dr. Dmitriy Dmitriyeviç Vasilyev’e verilecek.

RTİB, ödülle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi: “Edip Akbayram’ın Türk halk kültürü ve şiirini modern pop müziği ile birleştirerek büyük kitlelere ulaştırdığı ve toplum sorunlarına her zaman duyarlı kalmış saygıdeğer bir sanatçı olduğu ifade edildi. Türk müziğine vermiş olduğu emek ve katkılarından dolayı bu ödüle layık görüldü.”

Torunlarıma en güzel miras

Edip Akbayram, Nazım Hikmet’in sevgi, barış, dostluk ve özgürlüğü şiirleriyle dünyaya ulaştıran bir dünya şairi olduğunu belirtti. Akbayram, “Biz Nazım’ın değerini çok geç anladık” dedi.

50 yıllık sanat hayatında 500’e yakın ödül alan Edip Akbayram, “Ancak bu ödülü almak herkese nasip olmaz. Çok büyük bir onur benim için. Çocuklarıma, torunlarıma bırakacağım güzel bir miras” diye konuştu.

2 Haziran Pazar günü saat 18:00’da Russkaya Pesnya Teatr’da ‘Moğollar’ ve MÜYORBİR Başkanı Burhan Şeşen konseri ile başlayacak anma töreni, 3 Haziran Pazartesi günü saat 11:00’da Nâzım Hikmet’in Novodeviçi’deki mezarı başında sona erecek. Törene, Nâzım Hikmet Vakfı temsilcileri, sanatçılar, edebiyatçılar ve sevenleri katılacak.    

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.