Necip Fazıl Ödülleri açıklandı

Star gazetesi tarafından üçüncüsü bu yıl düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri açıklandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen ödüller “şiir” , “hikaye-roman” , “fikir araştırma” , “ilk eser” dallarında veriliyor. 

Necip Fazıl Ödülleri’nde şiir dalında Ebubekir Eroğlu, hikaye-roman dalında Cihan Aktaş, fikir araştırmada Yaşar Çağbayır, bu yıl ilk kez verilen ‘Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü’ dalında şair Emel Özkan ve hikayeci Mustafa Çiftçi ödüle layık görüldü. Necip Fazıl Saygı Ödülü ise Mustafa Kutlu’ya layık görüldü.

NECİP FAZIL SAYGI ÖDÜLÜ – MUSTAFA KUTLU

HİKAYEDE YOLLAR AÇAN BİR USTA

Kırk yılı aşkın bir süredir yazdığı hikayelerle Türk Edebiyatına, fikri yazılarıyla ve denemeleriyle Türk düşünce hayatına yaptığı katkıları, 30 yıla varan bir sürede Dergah Dergisindeki Genel Yayın Yönetmenliği esnasındaki çabaları, yönlendiriciliği ve pek çok genç hikayecinin yetişmesindeki katkısı dolayısıyla Necip Fazıl Saygı Ödülüne layık görüldü. 

NECİP FAZIL ŞİİR ÖDÜLÜ – EBUBEKİR EROĞLU

GELENEĞİN BİRİKİMİNİ GÜNÜMÜZE TAŞIDI

1970’lerden bugüne kuşağı içine temayüz etmiş şair kimliği, şiirin teorik ve tarihi meselelerine ve tezahürlerine dair kaleme almış olduğu fikri eserleri, modern Türk şiirinde geleneğin birikimini en iyi anlayıp yorumlayan ve bunu ustalıklı bir biçimde şiirine yansıtması, bu ustalıkla Yönelişler Dergisi ve sonrasında genç isimlere öncülük ve yönlendiricilik yapması dolayısıyla Necip Fazıl Şiir Ödülüne layık görüldü. 

NECİP FAZIL HİKAYE-ROMAN ÖDÜLÜ – CİHAN AKTAŞ

YALNIZLAŞAN BİREYİN MÜCADELESİNİ ANLATTI

Çeyrek asırdan beri hikaye ve romana ayırdığı zaman, verdiği emek, Türkçenin anlatma zemininde bulduğu yeni imkanlar; yerli bakışıyla mütedeyyin kadının bilhassa son otuz yıldır kişilik, kimlik değerleri için verdiği mücadeleyi, bu uğurda maruz kaldığı toplumsal baskıları, çevre sıkıştırmalarını, inandıkları uğruna ailesine bile yabancılaşmak durumunda kalan bireylerin ruhsal yalnızlığını ve dramını etkili bir şekilde anlattığı için Necip Fazıl Hikaye-Roman Ödülüne layık görüldü. 

NECİP FAZIL FİKİR-ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ – YAŞAR ÇAĞBAYIR

TÜRKÇE’NİN SÖZ ZENGİNLİĞİNİ KANITLADI

Önce beş cilt olarak yayınlanan ve “Orhun Yazıtlarından günümüze Türkiye Türkçesinin söz varlığı” üst başlığını taşıyan Büyük Türkçe Sözlük adlı eseri, Türkçenin zenginliğini, inceliğini ve yaygınlığını kanıtlayan bir çalışma olarak değerlendirildi. 70 bin kelime ilavesiyle on cilt olarak TİKA tarafından yeniden yayınlanan ve 310 bin kelimeden oluşan eser, bu sebeple Necip Fazıl Fikir-Araştırma ödülüne layık görüldü. 

NECİP FAZIL İLK ESERLER ÖDÜLÜ – EMEL ÖZKAN

SADE VE ETKİLİ ŞİİRLERİN KALEMİ

Şiirlerinde dönemin yaygın eğilimlerinin dışında, kendine özgü bir şiir dili kuran ve bu dili giderek geliştiren, yeni kuşak şairlerden Emel Özkan’ın özgün yanı, sade ama etkili ve çarpıcı bir Türkçe ile yazmasıdır. Şiirlerinde, gündelik hayatın, nesnelerin, durumların bilgisi ve bu bilginin ender görülen bir duyarlılıkla kendi formunun ifadesi öne çıkmaktadır. Emel Özkan, ilk iki kitabındaki özgün şiirsel nitelik ve Türkçe konusundaki süreklilik arz eden titizliği ve dikkatiyle, Necip Fazıl İlk Eserler Ödülüne layık görüldü. 

NECİP FAZIL İLK ESERLER ÖDÜLÜ – MUSTAFA ÇİFTCİ

ANADOLU’NUN YENİ ÖYKÜCÜSÜ

Öyküleriyle insanımızın hallerini incelikli bir bakışla yansıtan ve kurduğu bir dille edebiyat çevrelerinin dikkatini çeken genç yazarlarımızdandır. İlk iki eserinde ortaya koyduğu başarı, gelecek vaat eden bir yazar ve sanatçıyla karşı karşıya olduğumuzun bir işaretidir. Kullandığı ironik dil, Anadolu insanının hayatından kesitleri çarpıcı üslupla yansıtması ve kurduğu orjinal öykü diliyle Necip Fazıl İlk Eserler Ödülüne layık görüldü. 

Necip Fazıl Ödülleri Jüri Heyeti’nde Beşir Ayvazoğlu, Fatih Andı, Hicabi Kırlangıç, Nurcan Yurdakul, Osman Konuk ve Turan Karataş yeraldı. 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.