Tekirdağ heykellerle donatılıyor

Tekirdağ heykellerle donatılıyor. Ünlü sanatçılar Tekirdağ’da bir araya geldi. Heykeller barış için yapılıyor. 2. Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu’na katılan dünyanın ünlü heykel üstadları “Barış için Uçabilmek”,  “Rüzgâr Atı”, ” Üstten Gelen El”, ” Orman Perileri” gibi farklı başlıklarla çalıştıkları Barış temalı eserlerini halka armağan edecekler.

2. Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenleniyor. Sempozyumla 8 ülkeden heykel sanatçısı Tekirdağ’da buluştu. Sempozyuma Ukrayna, Çin, Kosta Rika, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Portekiz’den konuk heykeltıraşlar katıldı. Sempozyum, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın ilk çekici vurma seremonisi ile başladı.

Açık hava müzesi sergisi

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat sempozyumla ilgili olarak “Biz sanata evrensel bakıyor ve insanın olduğu her yerde sanat vardır diyoruz. Biz dünyanın farklı ülkelerinden sanatçı dostlarımızı burada Süleymanpaşa’da memnuniyetle ağırlıyoruz. Heykel sanatçılarımızın tamamladıkları eserlerini Belediyemize ait kültür mekânlarında ve uygun etkinlik alanlarında sanatseverlerle buluşturacağız” dedi.

Barışa özlem

2. Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu Küratörü Nermin Sözel,  “Sanatçılarımız projede barış özlemlerini eserlerine yansıtıyor olacaklar. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada halklar barışa özlem duymaktadır. Sanatçı halkın barışa olan özlemini ya da beklentisini kendi sanat diliyle eserine yansıtır ve uygulamaya koyar. Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu’nun bu yılki heykelleri de yerleştirileceği alanlardan gerek Tekirdağlılara gerekse sosyal paylaşım kanalları üzerinden ulaşabildiği dünya halklarına bu beklentiyi ulaşacaktır.“ 

Usta ellerden sıra dışı çalışmalar

2. Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu 19 Eylül – 14 Ekim tarihleri arasında sahil marina alanda dünyanın dört bir yanından gelen heykel üstadlarının katılımıyla sürüyor.

Sempozyumda Nermin Sözel “Barış için Uçabilmek”,  Songül Telek “Diyalog”, Romanya’dan Ciprian Hopirtean “Mental Kaçış”, Çin’den Gao Meng “Rüzgar Atı”, Portekiz’den Jaime Carvalho ” Üstten Gelen El”, Ukrayna’dan Lyudmyla Mysko “Süleymanpaşa’nın Çiçekleri”, Yunanistan’dan Odysseas Tosounidis ” Orman Perileri”, Kosta Rika’dan Ulises Jimenez “Barış Şarkısı”, Bulgaristan’dan Velislav Minekov “Alın Yazısı” adlı eserleri Süleymanpaşa için yapacaklar.

“Barış heykellerinin misyonu büyük”
Sempozyumun ‘barış’ temasına dikkat çeken Başkan Eşkinat, şunları söyledi: “Burada şunu vurgulamak lazım, barışa, kardeşliğe, birbirini anlama ve saygı duymaya ülkemizin ve tüm dünyanın daha çok ihtiyaç duyar olduğu bir dönemde barış heykellerinin daha da büyük bir anlamı, misyonu var. Bu heykeller halkındır, dünyanın usta ellerinden Süleymanpaşalılar’a, ilçemize armağan olacaklar. Süreç sonunda ortaya çıkan bu kıymetli eserleri bir açık hava müzesi formunda halkımızla paylaşacağız. Burada ortaya çıkan çalışmalarımızın, yorucu ve zahmetli bir sanat dalı olarak heykelin, ülkemizde yerleşik yanlış geleneksel algısını, olumsuz imajını değiştirmede, heykele bir sanat olarak bakıp benimsetmede, sevdirmede önemli bir adım olduğuna inanıyorum.”

tekirdag_heykellerle_donatiliyor_01

Heykeltraşlar ve Eserleri

Ulises JIMENEZ  (KOSTA RİKA)

“BARIŞ ŞARKISI”

Benim projem müzikten esinlenmektedir. Müzik, bizler ruh hallerimizi, atmosferimizi uyarmaya, canlandırmaya çalışırken bize duygular ve heyecanlar geçirir. İyi bir melodinin sesi ve tonu bizde şüphesiz duygulanımlar üretir ve bizim coşmamıza, kendimizden geçmemize ve mutlu olmamıza sebeb olabilir.

Odysseas TOSOUNIDIS (YUNANİSTAN )

“ORMAN PERİLERİ”

Dryadlar (Nimfler) mitolojide genel olarak doğa ve orman perileridir. Özellikle dağlar, mağaralar, akarsular, geçitler, kaynaklardaki sessizliği bozan seslerin insan biçimindeki yansımalarıdır. Dryadlar birbirleriyle zıt olduğu düşünülen beş figür olarak temsil edilir. Buradan hareketle projemde, gezegenimizdeki birbiriyle bağlantılı beş kıtayı, oralardaki halkların birliğini, ülkeler arasındaki ilişkilere gönderme yapan bir anlayışı dile getirdim. Projemle dünya insanlarının birliğine, iyi ilişkilerine ve ülkeler arasındaki sevgiye vurgu yapmak istedim.

SONGÜL TELEK (TÜRKİYE)
“DİYALOG”

Benim projem ses dalgalarının 3 boyutlu yorumudur.

tekirdag_heykellerle_donatiliyor_03

GAO MENG (ÇİN)
“RÜZGAR ATI”

Rüzgar Atı, beyaz bir bulut gibi dağların, nehirlerin, yeryüzü ve gökyüzünün arasından dörtnala koşmakta, yeleleri bir kuyruklu yıldız gibi akıp evreni baştan başa dolaşmakta, nal sesleri adeta barış ve refah dileyen sayısız yakarış bayraklarının şarkısı gibi yankılanmaktadır

VELISLAV MINEKOV (BULGARİSTAN)
“ALIN YAZISI”

Benim projem, daha iyi bir yaşam için denizleri aşmaya çalışan insanlara, onların trajedisine, onların alın yazısına adanmıştır.

Lyudmyla MYSKO (UKRAYNA)
“SÜLEYMANPAŞANIN ÇİÇEKLERİ”

Geçen yıl geldiğimde Tekirdağdaki barış içindeki yaşamdan ilham almıştım. Süleymanpaşa Belediyesinin logosunu kiraz çiçeğine benzetmiştim ve benim heykellerimdeki taşı dokumak anlayışıma çok uygun olduğından projemde bu logoyu kullanarak bu anlayışımı da sürdürmeye çalıştım.

CIPRIAN HOPIRTEAN (ROMANIA)
“MENTAL KAÇIŞ”

Proje biri diğerinin etrafında spiral hareket ederek gelişen iki temel forma dayanmaktadır. Kanatlar insan ruhunun özgürlüğünü ve çatışmaların ve savaşların olmadığı bir dünyada yeni başlangıçları temsil etmekte, kanatlar arasındaki dairesel form, gözler heykelin üzerinde gezinirken heykelin şaşırtıcı başlangıç noktasına işaret ederek daha iyi bir dünyaya giden yolu, kaçısı simgelemektedir. Eserde insan ruhunun mental özgürlüğe, barış ve güzelliklerle dolu düşünsel dünyaya doğru ısrarlı kaçışı ifade edilmiştir.

tekirdag_heykellerle_donatiliyor_02

JEAMEL CARVAHAL (PORTEKİZ)
“ÜSTTEN GELEN EL”

Benim projem, barışa erişmek için insanlar arasında uyumla insanların birbirlerine yardım ederek birlikte çalışmak zorunda olduğunu ifade etmektedir. Bu yardım çoğunlukla yukarıdan, bunu yapmak için daha fazla yeterliğe sahip olanlardan gelmek zorundadır. Bu yardımı verecek olanlar da en az ihtiyacı olanlar ve yardım yolları kadar çoktur.

Ben, dikey bir okuma ile güçlü düşünsel, manevi anlam içeren bir proje tercih ettim. Zira bana göre, barış, hepimizin içindeki manevi alanla daha iyi bir bağlantı kurulmadan erişilebilecek bir şey değil, samimi alturistlerin (başkalarını düşünen) davranışlarına ulaşarak kazanılacak bir şeydir.

Nermin SÖZEL (TURKEY)
“Dünyaya BARIŞ”

Heykel,  iki kapalı formun üç metal boru ile birleştirilmesiyle oluşuyor. Kaide uzerine yerleştirilecek olan  heykel ,  barış sembolü kabul edilen güvercin formu ile betimlenmektedir.  Farklı açılardan izlendiğinde iki kuş formu gibi görünen heykelin bağlayıcı unsurları olan üç parça metal boru dünya’da  barışın bütünlenmeyişinin üç faktörü olan; IRK, DİN, DİL olgularını temsil etmektedir.  Bu üç olguyu simgeleyen metal borular, barışın simgesi olan tek bir güvercin  formunu kendi içinde ikiye bölerek  ayrışmasına neden olurken, heykel tamamlanmamış bir barış sembolü olarak  karşımıza çıkar. Irk,din ve dil gibi ayrıştırıcı faktörler ortadan kalktığında güvercinler  kanatlanıp  “dünya’ya  BARIŞ”  için uçabileceklerdir.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.