Nur Sürer’den Tunç Başaran’a veda sözleri

Sevinç Rençberler
Tiyatro sevdalısı. Dünya bir sahneyse o da 724kultursanat.com’da rol almayı seviyor. Romanlar hele uzun soluklu olanlar onun favorisi. Murakami tutkusu romanların ağırlığından. Okudukça bitmesin istiyor. İletişim: sevinc@724kultursanat.com

Tunç Başaran’ın hayata vedasının ardından sinema dünyamız için önemli bir tespiti Nur Sürer yaptı. Sürer, ustanın son yolculuğunda onun için “Çocuk oyuncu yönetme konusunda olağanüstü bir yönetmen” dedi.

Nur Sürer’den Tunç Başaran’a veda sözleri sinema dünyamız için önemli tespitler içeriyor. Sinemamızın kuşkusuz ki sembol isimlerinden biriydi Tunç Başaran.

81 yaşında aramızdan ayrılırken ardında çocukların da öne çıktığı unutulmaz filmler bıraktı. Piano Piano Bacaksız ile Uçurtmayı Vurmasınlar filmlerindeki çocuklar belki de o dönem filmlerin de önüne geçmişti. 

Çocukların dramını onların gözüyle hayatı sinemaya yansıtan Tunç Başaran’ın son yolculuğunda Nur Sürer de vardı. 

Tunç Başaran, çocuk oyuncu yönetme konusunda olağanüstü bir yönetmendi.

Nur Sürer, o unutulmaz Uçurtmayı Vurmasınlar filminde başroldeydi. Karacaahmet Şakirin Camisi’ndeki cenaze törenine katılarak, usta yönetmene son göreveni yerine getirdi. 

Uçurtmayı Vurmasınlar filminin ‘İnci’si Nur Sürer, o filmi kendi oyunculuk kariyeri için önemli bir kilometre taşı olarak değerlendirdi. Ve ünlü ustaya şükranlarını belirterek “Kariyerimin mimarıdır Tunç. Oyuncusunu çok seven bir yönetmen. Uçurtmayı Vurmasınlar filminden sonra Piano Piano Bacaksız’da da çocuk bir oyuncuyla çalıştı. Çocuk oyuncu yönetme konusunda olağanüstü bir yönetmen.” dedi. 

Nur Sürer’in tespiti sinema için ayrı bir önem taşıyor. Çocukların dünyasını anlatabilmek için çabalayan ve onları ustalıkla kamera önünde oynatmayı başaran bir yönetmendi Tunç Başaran. 

Diğer sinemacıların da bu konuda örnek alması gereken yönetmendi. Benim merak ettiğim şu; Tunç Başaran sinema hayatına dair notlar bıraktı mı ardında? Günlük tuttu mu? 

Düşünsenize bir; Piano Piano Bacaksız ve Uçurtmayı Vurmasınlar filmlerinde çocuklarla olan iletişimini, diyaloğunu… Eğer varsa ayrıca kıymetli paylaşımlar olacak bunlar. 

Ozan Bilen filmde rol aldığı sırada 5 yaşındaydı.

Bu arada Uçurtmayı Vurmasınlar filminin çocuk oyuncusu Ozan Bilen o yıllarda 5 yaşındaydı.

Şimdi 35. Ustaya son veda gününde orada mıydı? Neler düşündü, doğrusu merak ediyorum.

Aynı şekilde Piano Piano Bacaksız filmindeki çocuk oyuncu Emin Sivas… Onun duyguları düşünceleri neler? O günleri filmin çekildiği anları, Tunç Başaran’ı hatırlayıp neler anlatıyorlar? 

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.