Orhan Pamuk Balkon Fotoğrafları sergisi açıldı

Orhan Pamuk’un Cihangir’deki evinin balkonundan çektiği fotoğraflar bir sergide sanatseverlerin ilgisine sunuluyor. Orhan Pamuk Balkon Fotoğraflar sergisi açıldı.

Orhan Pamuk Balkon Fotoğrafları sergisi açıldı. Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Orhan Pamuk’un Cihangir’deki evinin balkonundan çektiği fotoğraflarını bir sergide topladı.

Orhan Pamuk Balkon Fotoğrafları adlı sergi Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Yapı Kredi Kültür Sanat binasında açıldı.

Serginin küratörlüğünü Alman yayıncı Gerhard Steidl üstlendi. Orhan Pamuk Balkon Fotoğrafları sergisinde 600’den fazla kare yer alıyor. Sergideki fotoğraflar yaklaşık 8 bin 500 kare içinden seçildi. Fotoğraflar çekildiği haliyle sergiye konuldu.

Orhan . Pamuk Balkon fotoğrafları sergisinde 600’den fazla kare yer alıyor.

Fotoğraflara yeniden boyutlandırma, renk değişikliği ve çerçeve değişikliği yapılmadı. Orhan Pamuk sergideki fotoğrafların çoğunluğunu Aralık 2012 ve Nisan 2013 tarihleri arasında çektiğini söyledi.

Orhan Pamuk, açılış öncesi sergiyi gazetecilerle birlikte gezdi ve söyleşi yaptı. Pamuk, genellikle yazmakta zorluk çektiği zamanlarda fotoğraf çektiğini söyledi. Ünlü yazar “Çocukluğumdan beri fotoğraf çekiyorum. Dijital fotoğraf çıktıktan sonra da tekrar yeni bir heyecanla fotoğraf çekmeye sarıldım” dedi.

Orhan Pamuk Balkon Fotoğrafları sergisinde ünlü yazar gazetecilerle sohbet etti.

Orhan Pamuk’un Cihangir’deki evinin balkonundan İstanbul Boğazı, Haliç, Marmara Denizi görülüyor. Balkondan adaların, gemilerin, kuşların ışık ve ortam etkisiyle çerçevelendiği bir panoramik manzara ortaya çıkıyor. İşte böylesine şahane bir manzaraya sahip Orhan Pamuk, balkonuna kurduğu dijital fotoğraf makinasıyla gördüklerini çekti. Sonra da bunları Orhan Pamuk Balkon Fotoğraflar sergisinde sanat severlerin ilgisine sundu.

Sergi 27 Nisan 2109’a kadar ziyaret edilebilecek.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.