Orhan Pamuk hapis mi yatacak?

Orhan Pamuk son romanı Veba Geceleri’ndeki bazı satırları nedeniyle yargılanacak. Türk bayrağına ve Atatürk’e hakaret suçlaması ile yargılanacak olan Pamuk’la ilgili gazeteci Nagehan Alçı sert ifadelerle bir yazıyı kaleme aldı.

Orhan Pamuk Veba Geceleri romanı nedeniyle yargılanacak. Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk’un romanındaki bir paragrafta Atatürk ve Türk bayrağına hakaretten dolayı savcılık makamında ifade vermesi Haber Türk yazarı Nagehan Alçı’yı kızdırdı. 

Nagehan Alçı ve gazeteci eşi Rasim Ozan Kütahyalı ile Orhan Pamuk’un sıkı dost oldukları biliniyor. Nagehan Alçı, bugünkü köşesine Orhan Pamuk’un yargılanacak olmasını taşıdı. Alçı, Orhan Pamuk’un “uydurma bir suçtan” yargılanacağını vurgulayarak “Ahmet Altan yetmedi, Orhan Pamuk’u da mı hapse atacaksınız?” diye sordu. 

İşte Nagehan Alçın’ın o yazısı…

Ahmet Altan yetmedi, Orhan Pamuk’u da mı hapse atacaksınız? 

Türkiye’de yaşamak aslında hiçbir şeye şaşırmamak anlamına gelir ama yine de şaşırma duyguma engel olamıyorum.

İnanamadım… Nobel ödüllü büyük yazarımız Orhan Pamuk’a “Veba Geceleri” romanında geçen bir pasajdan ötürü “Atatürk ve Türk bayrağına hakaret”ten soruşturma açılmış. Pamuk savcıya gidip sorguya çekilmiş!

Evet, o roman çıktığında özellikle kendine ulusalcı, Atatürkçü veya Kemalist diyen yayın organlarında “Kolağası Kamil” karakterinden hareketle saçma sapan haberler çıkmıştı.

Hatta ben de o zaman bu konuda bir yazı yazmıştım. Pamuk’un bana ve Rasim’e Atatürk ile ilgili söylediklerinden alıntılar yapmış, Atatürk’ün Türkiye’ye gösterdiği Batı rotası olgusunu çok önemsediğini ifade etmiştim. O yazıyı okumanız için buraya koyuyorum…

Orhan Pamuk, Atatürk ve Ahmet Altan Tahliye 

Fakat o dönemki saçma haberlerin orada kaldığını düşünüyordum. Soruşturma açılması, sonra takipsizlik verilmesi ve son olarak takipsizliğe itiraz üzerine nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce bu kararın bozulması ve yargılama talep edilmesi… Bütün bu utanç verici süreçleri yeni öğrendim…

Şimdi Orhan Pamuk sadece yazdığı “Veba Geceleri” romanı nedeniyle yeniden sorgulanacak, sonra muhtemelen mahkeme süreçleri olacak vs… Baştan sona rezalet…

Türkiye’nin Nobel ödüllü tek edebiyatçısı yalnızca romanında verdiği yaratıcı örneklerin sığ zihinlerce yorumlanması yüzünden “Atatürk’e ve Türk bayrağına hakaret” gibi uydurma bir suçlamadan yargılanacak…

Yazının devamı için tıklayınız…

ETİKETLER:
Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.