Orhan Pamuk Veba Geceleri adlı romanını yazıyor

11.03.2016
A+
A-
Orhan Pamuk Veba Geceleri adlı romanını yazıyor

Orhan Pamuk Veba Geceleri adlı yeni romanını yazdığını açıklayarak bazı bilgileri paylaştı.  2017  sonbaharında okurlarla buluşturmayı planladığı romanıyla ilgili bilgi veren Orhan Pamuk “Osmanlı tarihinin 19. yüzyılı ile İkinci Mahmud ile Abdülhamid’in sonuna kadar olan dönemle çok ilgileniyorum” dedi. Romanın ana fikri ile ilgili ise otoriterliğin sosyal, edebi kültürel kökenleri üzerine bir yapıda olacağına dair ipuçları verdi.

Fellini ve Herzog filmlerini izleyerek yazıyorum

Orhan Pamuk bu bilgiyi Karar gazetesinde Ali Değirmenci ile yaptığı röportajda açıkladı. Romanın adının ‘Veba Geceleri’ olacağını belirten Orhan Pamuk, roman yazım sürecine destek olduğu için Werner Herzog’un Tanrıların Gazabı, Fellini’nin Orkestra Provası filmlerini izlediğini söyledi.

Röportaj sırasında “en çok hangi filmlerden etkileniyorsunuz” sorusuna şu cevabı verdi Orhan Pamuk:

“En çok sevdiğim film değişiyor zamana göre… Şimdi ‘Veba Geceleri’ diye bir roman yazıyorum Werner Herzog’un Tanrıların Gazabı diye bir filmi vardır. Şu sıra seyrettiğim Fellini, ‘Orkestra Provası’… Şu an yazdığım romana yardım ettiği için bunları söylüyorum. İnsanların otoriterliği nasıl keşfettiğini anlatıyor film. İtalya’da eski bir kilisede bir orkestra çalışır. Orkestrada herkes birey, kimi şefi sevmez, kimi çalınan parçayı sevmez, orkestra bir türlü müziği icra edemez. Otoriter bir lider gelir ve orkestra müzik yapar. Fellini otoriterliği meşrulaştırıyorsun diye eleştirildi. O da benim ‘Kırmızı Saçlı Kadın’da yaptığımı yapıyordu, otoriterliğin sosyal, edebi kültürel kökenleri üzerine düşünmüştü. ‘Veba Geceleri’ de bu konuları irdeleyecek. O yüzden o filmi izliyorum.”

Romanda yine İstanbul var

Orhan Pamuk, İstanbul aşığı bir yazar. Nobel ödüllü Orhan Pamuk, yazdığı romanlarda hep İstanbul’u ya konu olarak ya da mekan olarak ele alıyor. Orhan Pamuk Veba Geceleri romanı için de aynı yolda yürüdüğünü söylüyor. İstanbul’un geçmişte yaşanan büyük yangınları meşhurdur. İşte bu yangınlardan birini konu alan roman yazmak istediğini söylüyor Pamuk. 

Roman 2017 sonbaharında

Ali Değirmenci ile yaptığı röportajda Orhan Pamuk Veba Geceleri adlı romanının 2017 sonbaharında çıkacağını anlatırken şunları söylüyor Orhan Pamuk:  

“2017 Sonbaharı için düşünüyorum ‘Veba Gecelerini.’ İstanbul yangınlarından birini konu alan bir roman yazmak istiyorum. Şu dönem Osmanlı tarihinin 19. yüzyılı ile İkinci Mahmud ile Abdülhamid’in sonuna kadar olan dönemle çok ilgileniyorum. O dönemle ilgili kitaplar biriktirip, ilgili roman düşünüyorum, hayaller kuruyorum. Bunları kafamın köşesinde yıllarca tutarım.”

Orhan Pamuk röportaj sırasında roman yazımı ile ilgili de bilgiler paylaştı. İşte o bölümler de şunlar:

Kitap yazmaya ne zaman karar veriyorsunuz? Nasıl bir süreçten geçiyorsunuz? 

Şu an üzerinde çalıştığım defteri açıp not almaya başlıyorum. Sekiz on tane roman konum var. Bazıları dağınıktır bazılarının daha başındayım ama pek çok roman ileride yazmak istediğim konu vardır aklımda. Sürekli ‘A bir de böyle roman yazayım’ diye aklıma gelir bazen bu düşünceye devam eder bazen etmem. Bir süre sonra not alırım, İstanbul’da taksi şoförünün bakış açısından ailesini terk eden bir kadının bakış açısından bir ressamın bakış açısından bir roman yazmayı düşünüyorum. 

Karakterleri nasıl buluyorsunuz?

İstanbul Hatıraları’ndaki Mevlüt’ten başlayalım ya da buradaki ustadan başlayalım. Kuyucu ustası Mahmut Usta. Nispeten, 1988’de Heybeliada’da gördüğüm kuyucu ve bu romanı yazarken görüştüğüm iki kuyucudan dinlediklerime dayanıyor. Onlar bana mesleklerini anlattılar ben de onlarla görüştükten sonra konunun teknik kısmı hakkında bilgi edindim. Kafamda Bir Tuhaflık’ı yazarken bir bozacı bozayı nereden alır, yoğurtçu nereden alır, ham boza içine şeker mi koyar, hileleri nelerdir gibi ayrıntıları konuşarak edinirim. Gerçekçi edebiyat, ayrıntıları doğru tespit ettikten sonra insanın hikaye yaratma yeteneğine dayanır.

Reklam
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@yavuzrencberler.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM