Orhan Veli 100 Yaşında

Orhan Veli 100 Yaşında, sergisi şiirimizde ekol yaratan şairin anısına Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından düzenleniyor. “Sakın Şaşırma: Orhan Veli 100 Yaşında”sergisinde birbirinden değerli siyah beyaz fotoğraflarla şairin hayat kesitlerini izliyoruz.

Daha 36 yaşındayken hayata veda eden Orhan Veli’ninkendi arşivindeki ve koleksiyonerlerdeki fotoğraflar, mektuplar, şiirler, kitaplar, gazete ve dergiler, resimler, heykeller ve çizimler sergileniyor.

Orhan Veli’yi anıyoruz

Sergide 36 yaşında yitirdiğimiz şairin kısacık yaşamı kronolojik bölümler halinde, bütün yönleriyle ortaya konuyor.

Bu yıl tam bir Orhan Veli Kanık “sevdası” ile başladı, devam ediyor. Yapı Kredi Yayınları, yılın ilk günlerinde Orhan Veli’nin Nahit Hanım’a yazdığı aşk mektupları “Yalnız Seni Arıyorum” adlı kitapla okurlara sunmuştu. Şairin, unutulmaz aşkına yazdığı bu şiirler ve onların ardındaki aşk mektupları okurların hayli ilgisini çekmişti.

Orhan Veli sevenler için bu sergi de çok anlamlı ve merak uyandırıcı özelliklere sahip. 1949 yılında Orhan Veli’nin önderliğinde sadece 28 sayı yayımlanabilen sanat gazetesi Yaprak’ın abone defteri ve klasörünün, Orhan Veli’nin cep defteri ve kalemlerinin, dördüncü şiir kitabı Yenisi’nin (1947) matbaa manüskrisinin ve daha pek çok ilginç mektup ve imzalı kitapların görülebileceği sergide ziyaretçiler için bir de sürpriz hazırlandı.

Tam bir edebiyat müzesi niteliğindeki “Sakın Şaşırma: Orhan Veli 100 Yaşında” sergisi, hiç yaşlanmayan şair Orhan Veli’yi daha yakından tanımak isteyenleri bekliyor.

Sakın Şaşırma: Orhan Veli 100 Yaşında 4 Nisan – 1 Mayıs 2014

Yapı Kredi Kültür Merkezi, 1. kat İstiklal Caddesi, No: 161 Beyoğlu / İstanbul

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM