Müjde Ar’dan Erdoğan’a ‘dil koparma’ tepkisi

Recep Tayyip Erdoğan’ın Sezen Aksu’nun adını vermeden “Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yer geldiğinde koparmak bizim görevimizdir.” sözlerine Müjde Ar’dan tepki geldi.

Türk sinemasının ünlü isimlerinden Müjde Ar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sezen Aksu’yu hedef alan “Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yer geldiğinde koparmak bizim görevimizdir.” sözlerine tepki gösterdi.

Sezen Aksu’nun “Binmişiz bir alâmate. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” şarkı sözlerine tepki siyasetin zirvesine kadar uzandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı çıkışında Büyük Çamlıca Camisi’nde yaptığı konuşmada  Sezen Aksu’nun adını anmadan konuştu: “Bütün bunların karşısında dimdik duracak olanlar sizlersiniz. Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yer geldiğinde koparmak bizim görevimizdir.”

Erdoğan’a ‘dil koparma’ tepkisine ise Müjde Ar tepki gösterdi. Sezen Aksu’ya destek vererek Erdoğan’a tepkisini dile getiren Müjde Ar “Bundan sonra sıra sanatçıların dilinin kopartılmasına mı geliyor; korkmuyorum!” dedi. 

Müjde Ar, Halk TV’de yayınlanan Perdenin Örü Arkası programına telefonla katıldı. Müjde Ar “Toplu iğne başı kadar tartışmayacak bir konuyu dil koparmaya kadar götürmek doğrusu hepimizin vicdanını kanattı. Bundan sonra sıra sanatçıların dilinin kopartılmasına mı geliyor” dedi.

Sezen Aksu’ya destek veren Müjde Ar, sanatçılara yapılan baskıdan korkmadığını ifade etti. Müjde Ar, “Annemim Adem ve Hava ile 11 şarkı sözü var, kitap haline getireceğim” dedi. 

Sözün bittiği yerdeyiz

“Ben artık dedim burası sözün bittiği yer. Bundan daha kötü bir şey olamaz. Şöyle söyleyeyim genel olarak da söylenenleri takip ediyoruz. Durum vahim. Hatta Vahimden de öte bir durumdayız. Genel olarak Türkiye’nin içinde bulunduğu durum olarak. Şimdi ben siyasetçi değilim. Kültür sanat insanıyım ama öncelikle Cumhurbaşkanı’na şunu hatırlatmak isterim ki Anayasa’nın 64. maddesi devletin sanat ve sanatçılarını korumasını ve desteklemesini emreder.

Sıra sanatçıların dilinin koparılmasına mı geldi?

“Anayasa bildiğim kadarıyla ‘dil kopartma’ diye bir görev vermiyor, hükümete, devlete ve siyaset insanlarına. Şimdi AKP Hükümeti ise ne yapıyor bu açık hükme rağmen, yıllardır sanatçılara baskı yapıyor, sanat eserlerine sansür uyguluyor. Hatırlarsınız, Kars’taki heykel yıkımı. Hepimiz bağırdık, çağırdık, itiraz ettik. Ama sonunda patır kütür bu heykeli ‘ucube’ dediler yıktılar. Merak ediyorum. Bundan sonra sıra sanatçılarının dilinin kopartılmasını mı geliyor? “

Müjde Ar, cuma namazını Büyük Çamlıca Camisi’nde kıldıktan sonra cemaate seslendiği konuşmasında Sezen Aksu’ya gönderme yapmasına ilişkin olarak da, “Camiler hepimizindir; siyasetçilerin tekelinde dil kopartma yerleri değildir” açıklamasını yaptı.

ETİKETLER: ,
Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.