Özel tiyatrolara devlet desteği

05.08.2019
A+
A-

Özel tiyatrolara aktarılacak olan devlet desteği bütçesi bu yıl 6 milyon 100 bin TL olarak belirlendi. Destek başvurular 15 Temmuz’da başladı.

Özel tiyatrolara devlet desteği

Özel tiyatrolara devlet desteği bu yıl 6 milyon 100 bin TL olacak. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, verilecek olan desteği açıkladı. Bu yıl özel tiyatrolara 6 milyon 100 bin TL’lik bir bütçe dağıtılacak.

“Özel Tiyatrolar 2019-2020 Sanat Sezonu Destek Başvuruları” 15 Temmuz’da başlayan ve 15 Ağustos’ta sona erecek. 

Özgül Özkan Yavuz, 2002’den bu yana yardım alan özel tiyatro sayısını yaklaşık 4,5 katına, dağıtılan yardım miktarını 6 kattan fazlasına çıkardıklarını belirtti. 

Profesyonel tiyatrolar, amatör tiyatrolar, çocuk tiyatroları ve geleneksel tiyatrolar olmak üzere dört kategorideki özel tiyatrolara destek veriliyor. Desteklenen tiyatroların yüzde 50’si İstanbul’da, diğer yüzde 50’si de Türkiye’nin diğer illerinde bulunuyor. Destekten faydalanmak isteyen profesyonel tiyatrolar, çocuk tiyatroları dahil en az 20, amatör ve geleneksel tiyatroların da en az 15 kez oyun oynamaları gerekiyor. 

Özgül Özkan Yavuz, geçtiğimiz yıl 434 özel tiyatronun destek başvurusunda bulunduğunu hatırlattı. 261 tiyatronun destek aldığını kaydeden Yavuz, “Bu yıl başvurular devam ediyor. Geçen yıl 261 özel tiyatroya 5 milyon 246 bin lira bütçe aktardık. Bu, özel tiyatrolara bir sezonda verilen bütçe.” dedi. 

Özgül Özkan Yavuz, yerli yazarların kaleme aldığı oyunları sahneleyen özel tiyatrolara, değerlendirme sürecinde ek puan verdiklerini belirtti. 

Özgül Özkan Yavuz, geçen yıl destek alan 261 özel tiyatrodan 118’inin profesyonel, 48’inin çocuk, 41’inin amatör ve 54’ünün de geleneksel tiyatro olduğunu aktardı.

ETİKETLER:
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.