Sait Faik Abasıyanık Müze evine ziyaretçi akını

Türk edebiyatının ünlü hikayecisi, şair ve romancı Sait Faik Abasıyanık’ın müze evi ziyaretçi akınına uğruyor.

Sait Faik Abasıyanık Müze evine ziyaretçi akını

Sait Faik Abasıyanık Müze evine ziyaretçi akını yaşanıyor. Müze ziyaretçilerinde her yıl yüzde 40 artış gerçekleşiyor. Türk hikayeciliğinin mihenk taşlarından Sait Faik Abasıyanık’ın Burgazada’daki evi ziyaretçi akınına uğruyor. 

Edebiyat meraklılarının ve Sait Faik severlerin sık sık ziyaret ettikleri ev, yazarın hatıraları ile dolu. Şair, öykü ve roman yazarı Sait Faik Abasıyanık’ın adını müze evine bu yılın ilk yarısında 12 bin ziyaretçi geldi. Müzeyi geçen sene 20 bin kişinin ziyaret etmişti.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi yazarın kişisel eşyaları ile dolu.

Çayır Sokak numara 15’teki Sait Faik Abasıyanık Müzesi bu yılın ilk yarısında 12 bin ziyaretçiyi ağırlarken, geçmiş yıllardaki rakamlara bakıldığında önemli bir artış göze çarpıyor. 2013’te restore edilen Sait Faik Müze Evi o günden itibaren her yıl yaklaşık yüzde 40 oranında artan ziyaretçiyi misafir ediyor. 

Sait Faik Abasıyanık’ın Burgazada’da ikamet ettiği konak, 1954 yılında vefatından önce vasiyeti ve annesi Makbule Abasıyanık’ın girişimleriyle müzeye dönüştürülmüştü.

Ev daha sonra Darüşşafaka Cemiyeti Derneği’ne bağışlandı. Yazarın vasiyeti doğrultusunda düzenlenerek 1964 yılında halka açık müze olarak faaliyetine devam etti. 

Ülkemizde en fazla ziyaret edilen müze evlerden biri olan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, mimarisi ile de tarihi bir değer taşıyor. 

Sait Faik Abasıyanık Müzesi’ni yılın ilk yarısında 12 bin kişi ziyaret etti.

Müzede, Sait Faik’in yaşamına tanıklık etmiş ve eserlerine konu olmuş eşyaları, belgeleri, fotoğrafları, notları, mektupları, kitapları ve kartpostalları yer alıyor. 

Sait Faik’in diploması, öğrenci kimliği, pasaportu, okul çantası, okul defteri, ajandası, kalemleri, seçmen kartı, TCDD indirim kartı, sigara kutusu, gözlük kabı, zarf açacağı, tespihi, sağlık belgeleri, uçak bileti, yatağı, masası, sandalyesi, aynası, lambası, sürahisi, bardağı, giydiği pijama ve ayakkabısı gibi birçok obje müzede sergileniyor.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi resmi tatil ve bayramlarda kapalı. Ziyaret etmek isteyenler çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günleri saat 11.00-17.00 arasında ücretsiz olarak Sait Faik Abasıyanık Müzesi’ni gezebiliyor.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.