Özlem Kumrular’a veda

Tarihçi, yazar ve akademisyen Prof. Dr. Özlem Kumrular sevenlerinin göz yaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden tarihçi Prof. Dr. Özlem Kumrular’ın naaşı Nakkaştepe Mezarlığı’nda defnedildi. Tarihçi, yazar ve akademisyen Prof. Dr. Özlem Kumrular, bir yıl önce İsviçre’nin Zürich kentindeki trafik kazası sonrası tedavi görüyordu. Yoğun bakımdaki tedavisi sürerken Kumrular geçtiğimiz gün vefat etti.

50 yaşında hayata veda eden Prof. Dr. Özlem Kumrular için Üsküdar’da bulunan Valide-i Cedid Camisi’nde cenaze töreni düzenlendi. Törende, Kumrular’ın annesi İffet Kumrular ve babası İsmail Kumrular taziyeleri kabul etti.

Dedektif romanı yazıyordu 

Kumrular’ın cenazesinde Prof.Dr.İlber Ortaylı, Pelin Batu, meslektaşları, akrabaları ve sevenleri katıldı. Pelin Batu cenaze töreni boyunca göz yaşlarına hakim olamadı. Pelin Batu, acısını şu sözlerle paylaştı:

“Özlem benim son yıllarda en yakın arkadaşlarımdan bir tanesiydi. Bana en çok ilham veren insanlardan bir tanesiydi. O kısacık hayatına 20’ye yakın kitap, 11 dil ve çok fazla anı, gezi ve güzellikler bıraktı. Bir kere ben, bir arkadaşı olarak onun kaybını çok derinden hissediyorum ama bir de ülkemiz adına böyle insanlar kolay yetişmiyor, o kadar farklı bir yazardı. En son dedektif romanını yazıyordu. Ondan önce biz bir program çekiyorduk, onun pilotunu hazırlayıp yayınlayacaktık.” 

Prof.Dr.İlber Ortaylı ise “Hazin bir olay, çok yetenekli bir çocuk, çok yetenekli bir tarihçiydi” dedi Özlem Kumrular için ve devam etti:

“Kısa zamanda öğrenirdi, bir sürü diller bilir, bunlarla tetkikat yapmıştır. Akdeniz tarihi, muhtelif memleketlerin donanma tarihi, mutfağa varana kadar. Kendince hayat dolu ve farklı biriydi, mutlu yaşamaya çalışırdı, cemiyet ona uyar mıydı o konularda bilemiyorum. Tabi ki bizim için bir kayıp. Yaşasaydı mutlaka değer çok daha iyi anlaşılacaktı.”

ETİKETLER:
Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.