Patara Antik Kenti senfoni konserlerine ev sahibi olacak

22.08.2020
A+
A-

“Patara Yılı Konserleri” başlıyor. İlk konser 27 Ağustos akşamı Patara Antik Kenti’nde gerçekleşecek. Sahnede La Casa De Papel dizisinin müziğini seslendiren Cecilia Krull da olacak.

Patara Antik Kenti senfoni konserlerine ev sahibi olacak. Geçmişi M.Ö. 8. yüzyıla dayanan Patara Antik Kenti’nden senfoni sesleri yükselecek. 

2020 yılı “Patara Yılı” olarak ilan edilmişti. Bu çerçevede düzenlenecek olan “Patara Yılı Konseri” için Patara Antik Kenti’nde sahne kurulacak. Konser 27 Ağustos akşamı saat 20.30’da gerçekleştirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı konserle ilgili bir yazılı açıklama yaptı. Konserde senfoni orkestrasını Antalya Devlet Senfoni Orkestrası şefi Oğuzhan Kavruk yönetecek. Dünya müziklerinden örnekler sunulacak.

“Patara Yılı Konseri”nde dünyaca ünlü DJ Burak Yeter ile La Casa De Papel dizisinin müziğini seslendiren Cecilia Krull sahnede olacak. 

Aynı gece sahnede Rus sanatçı Siniahrybava Tatsiana ile Hollandalı söz yazarı, yapımcı ve vokalist Allan Eshuijs’un da olacak. 

Patara Antik Kenti’nde düzenlenecek konserin biletlerine ve etkinliğe ilişkin ayrıntılara “Sanat Cepte” ile “Biletinial” uygulamalarından ulaşılabiliyor.

Restorasyondan sonra ilk konser 

Patara, antik dönemde Likya Birliği’nin başkentliğini yaptı. Şehir kapısından suyollarına, tiyatrosundan meclis binasına pek çok değerli kültür varlığına sahip. 

Patara denildiğinde akıllara uçsuz bucaksız kumsallar da geliyor. Bir  kıyı kenti Patara. Doğal güzelliği ile hayranlık uyandırıyor.

Patara Antik Tiyatrosu güçlendirildi ve sahne temizliği, kazı çalışmaları tamamlandı. Çeşitli restorasyon ve konservasyonlar ile çevre düzenlemeleri sonrasında etkinliklere hazır hale geldi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020 yılının “Patara Yılı” ilan edilmesi sonrasında, antik kentte bu yıl içerisinde yapılan restorasyonun ardından düzenlenecek ilk konser olacak.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.