PEN Türkiye Yazarlar Derneği Ayın Kitabı belirlendi

PEN Türkiye Yazarlar Derneği, bu ayın kitabı olarak Derya Bengi ve Erdir Zat’ın 100. Yılında Cumhuriyet’in Popüler Kültür Haritası – 1 kitabı olarak belirledi.

PEN Türkiye Yazarlar Derneği Ayın Kitabı belirlendi. Yapılan açıklamayla ayın kitabının Derya Bengi ve Erdir Zat’ın 100. Yılında Cumhuriyet’in Popüler Kültür Haritası – 1 kitabı olarak belirlendiği duyuruldu.  

PEN Türkiye Yazarlar Derneği, bu ayın kitabı olarak Derya Bengi ve Erdir Zat’ın 100. Yılında Cumhuriyet’in Popüler Kültür Haritası – 1 kitabı olarak belirledi.

PEN Türkiye Yazarlar Derneği’nden ayın kitabıyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

Ne demişti Gazi, “Gençler, Cumhuriyet’i biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz.” Bazı gençler de ‘durumdan vazife’ çıkarıp ‘onu bizler yazacağız!’ diyerek kolları sıvayınca, ortaya benzersiz bir yapıt çıkmış. Üstelik ‘bu daha başlangıç, yazmaya devam’mış! Biz “Her Savaştan Bir Yara”yı (YKY, Ocak 2021) gördük, bayıldık! 100. Yılında Cumhuriyet’in Popüler Kültür Haritası-1, 1923-1950 döneminin, burası arka kapaktan “olay ve olguları A’dan Z’ye 250 başlıkla, gazete ve dergi arşivlerinin gözü, gözlüğü, edebiyatın, müziğin, sinemanın sesi, soluğuyla resmigeçit yapıyor.” Bu resmigeçidin seyrine bakmak güzel ama, popüler diye küçümsenen tarihi, edebi denemeler halinde okumak da müthiş bir deneyim! Düşünme, araştırma, seçme, derleme, toplama, yazma işlerini, Cumhuriyet’in popüler, müzikli tarihini de yazan Derya Bengi ile Erdir Zat yapmışlar, üstelik çok güzel bir biçimde, okuma bölümünü de bize bırakmışlar. Okuyoruz, okutuyoruz, duyuruyoruz, PEN Ayın Kitabı olarak da öneriyoruz. Bir an önce başlayın, sırada kocaman 2 cilt daha var diyoruz!

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.