Pera Palas’ta Gece Yarısı için sert eleştiri

06.03.2022
A+
A-

Pera Palas’ta Gece Yarısı dizisine yönelik sert eleştiri geldi. Yazgülü Aldoğan, köşesinde diziyi yerden yere vururken Hazal Kaya’yı da hedefine koydu.

Pera Palas’ta Gece Yarısı için sert eleştiri

Pera Palas’ta Gece Yarısı için sert eleştiri! Netflix’in yeni dizisi Pera Palas’ta Gece Yarısı seyirciyle buluştu. Ancak diziyle ilgili Cumhuriyet gazetesi yazarı Yazgülü Aldoğan sert bir yazıyı kaleme aldı.

“Netflix’in merakla beklenen tarihi dizisi Pera Palas, ne yazık ki bekleneni vermiyor” diyen Yazgülü Aldoğan, “müsamere tadında” ifadesini kullandı.

Yazgülü Aldoğan “Pera Palas için iyi, dizi sevenler için kötü haber; fantastik dram olacakken müsamere tadında ilerliyor, tarihi atmosferin çok iyi kotarılmış olması ise durumu kurtarmıyor.” diye yazdı.

Aldoğan, dizideki oyunculuğunu beğenmediği Hazal Kaya için ise “Kulüp’ten ötürü beklentimiz mi çok yüksekti, konu mu müsamere gibi, Hazal Kaya, olmamış, olmamış, olmamış mı?” ifadesini kullandı.

Yazgülü Aldoğan’ın yazısı şöyle:

Netflix’in yeni dizisi Pera Palas’ta Gece Yarısı’nı merakla bekleyenlerdendim.

Ağzımızda buruk bir tat bırakan ama unutamadığımız, üzüldüğümüz, utandığımız, heyecanlandığımız, meraklandığımız, sevdiğimiz Kulüp’ten sonra yeni bir dönem dizisi.

Üstelik bu konudaki başarısını kanıtlamış bir prodüksiyon şirketinden, tadı damağımızda kalacak muhteşem görüntüler vadediyor?

Pera Palas, ilk kez giren herkesin başını döndüren, lobbysinden asansörüne, barından kütüphane odasına ve tabii ki içinde ne düğünler ne balolar yaşanmış Balo Salonu’na herkesi hayran bırakan atmosferi ile sadece İstanbul’un, Türkiye’nin değil, dünyanın en tarihi otellerinden biri. Odaları hâlâ müze olarak saklanan Mustafa Kemal’den Agatha Christie’ye kimlere ev sahipliği yapmamış ki. Bu atmosferde geçecek bir dizi sırf bunun için izlenir.

Emeğe yazık 

Ne ki izlemeye başlayıp arada sık sık saate baktığımı fark ettikçe, o saate dizideki gibi zaman içinde seyahat etmek için değil, sıkıldığım için baktığımı fark ediyorum, sırf dekor ve mekân için de dizi seyredilmiyor ki!

Kulüp’ten ötürü beklentimiz mi çok yüksekti, konu mu müsamere gibi, Hazal Kaya, olmamış, olmamış, olmamış mı?

Gazeteciyi oynayan Hazal Kaya’nın “ayakları üzerinde duran kadın” imajı için otel müdürüne “Ahmet Abi” demesi, beceremediği halde sahneye çıkıp şarkı söyleyip bir de dans etmesine ne demeli?

Hangi gazeteci, otel pencerelerinden atlayıp zıplayarak ajanlık yapar, o senaryo nasıl yazılmış?

İç dış mekânlardaki çekimler için harcanan para ve emeğe yazık olmuş demek içimi acıtıyor. Senaryoyu yazan Elif Uzman, hayal kurmak için ne kadar zorlanmış, zaman içinde gidip gelmek asansörle inip çıkmak kadar kolay olabilir mi?

Fantastik değil, komik oluyor? Tamam, bu bir dizi ama 2022’deki genç kadın, 1930’lu yılların aracına binip kullanabiliyor ve Sarıyer tepelerindeki konaktan Pera’ya geliveriyor! Navigasyona da baksaydı tam olacaktı…

En heyecan verici sahne 

Evet, görüntüler çok iyi, kalabalık sahneler de göz dolduruyor. Kıyafetleri de beğendim. Sosyal medyadaki izleyici yorumları da Mustafa Kemalli sahnelerde çok heyecanlanmış ama ne yazık ki bunlar bir diziyi dizi yapmıyor. Ama otelin reklamını çok iyi yapıyor! Gerçi ihtiyacı yok ama Pera Palas bundan sonra yıllarca kapalı gişe, pardon sold out, pardon, tamamen dolu olarak devam eder. Yönetmeni Emre Şahin, Gizem Dağ olan dizinin diğer oyuncularının da çok parlak olduğunu söyleyemeyeceğim. Ama görsel yönetmen başarılı!

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.