Poyraz Karayel’den Kürk Mantolu Madonna’ya

29.03.2017
A+
A-

Poyraz Karayel’den Kürk Mantolu Madonna’ya sürpriz bir yolculuk yaşanacak gibi. Kanal D’nin sevilen dizileri arasında yer alan ve geçtiğimiz haftalarda son bölümü yayınlanan Poyraz Karayel adlı dizinin başrol oyuncusu İlker Kaleli’nin Kürk Mantolu Madonna’da oynayacağı öne sürülüyor. 

Sabahattin Ali’nin dünyaca ünlü eseri Kürk Mantolu Madonna‘nın filminin çekileceği daha önce haber olarak duyurulmuştu. Sinema filmi olarak çekilecek olan eserin senaryosunu Ece Yörenç yazıyor. 

Kürk Mantolu Madonna filminin dünya sinemasına yönelik bir proje olacağı belirtiliyor. Filmle ilgili başrol isimleri arasında adı ilk telafuz edilen Beren Saat idi. Beren Saat, romanın ünlü kahramanı Maria Puder’i canladıracak. Maria Puder’in kim olacağı aylar önce konuşulmaya başlanmıştı. O günlerde asıl merak edilen elbette romanın baş kahramanı olan Raif Efendi rolünde kimin oynayacağıydı. 

Bu günlerde bu merak da giderildi gibi. Çünkü edebiyat severlerin de keyifle izlediği Poyraz Karayel adlı dizinin başrol oyuncusu İlker Kaleli’nin Raif Efendi rolünü oynayacağı öne sürülüyor. Poyraz Karayel dizisi Oğuz Atay’ın başta Tehlikeli Oyunlar olmak üzere Tutunamayanlar adlı eserini de mihenk taşı yapmıştı. Dizide ‘dengesiz’ ama romantik, edebiyat aşığı bir polisi canlandıran İlker Kaleli, bu rolüyle parlamıştı. 

Maria Puder gerçek biri

Romanın aslında bir kurgudan çok Sabahattin Ali’nin başından geçtiği de ortaya çıkmıştı. Maria Puder’in gerçek bir kişi olduğu ve Sabahattin Ali ile bir süre aşk yaşadığı mektuplaştıkları tanıklar tarafından anlatılmıştı. Bu açıdan da bakıldığında İlker Kaleli’nin Sabahattin Ali’ye benzemediği ortada. Ancak romandaki Raif Efendi karakterinin melankolik halini rahatlıkla oynayacak bir ustalığa da sahip. 

Kürk Mantolu Madonna sinema filmini Ay Yapım yapacak. Filmin senaryo çalışmaları devam ederken, edebiyat severler arasında bu konuda tartışmalar da yaşanıyor. Türk edebiyatının baş yapıtları arasında yer alan Kürk Mantolu Madonna’nın sinema uyarlaması merakla bekleniyor. 

Editör: Serdar Tunatürk

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM