Pullarla Atatürk kitabı ile Ata’ya farklı bakış

Pullarla Atatürk kitabıyla okurlar ilginç bir deneyim yaşıyor. Pulların izinde Atatürk’ü anlamanın, onun yaşantısından izler bulmanın yolunda okunacak bir kitap…

Pullarla Atatürk kitabı ile Ata’ya farklı bakış, ilgi çekici bir deneyim sunuluyor. Araştırma ve derlemeleriyle tanınan Süleyman Bulut’un Hacı Bulut ile birlikte hazırladığı Pullarla Atatürk adlı kitap farklı bir ilgi alanından Ata’ya bakışı aktarıyor.

Pullarla Atatürk hem ilgiyle okunacak hem de büyük bir merakla, tekrar tekrar “bakılacak” bir kitap olarak tanıtılıyor. Can Yayınları tarafından çıkarılan kitapta okurlar posta pullarının görselliğiyle Atatürk yolculuğuna çıkarılıyor.

Posta pulları bugün kimimiz için geçmişte kalmış silik bir anı, kimimiz için, “Bir zamanlar mektup yazardık,” diye biraz da hüzünle hatırladığımız bir nostalji, kimimiz için de çok değerli koleksiyon parçalarıdır… Pullarla Atatürk’ün hayatının anlatılmaya çalışıldığı kitapta Osmanlı dönemi (1863-1919), ara dönem (1920-1922) ve Cumhuriyet döneminde (1923- 2020) basılan yüzlerce posta pulundan faydalanıldı.

Pullar, kültürel ve toplumsal anlamları olan, değerli, tarihî belgeler olarak hayatımızda yer alıyor. Bu küçük ama değerli basılı kâğıtlar, sadece mektupları yerine ulaştırmakla kalmıyor aynı zamanda, dönemin siyasal, sosyal ve kültürel işaretlerini de üzerlerinde taşıyorlar. Bu izler, işaretler yan yana getirildiğinde keyifli bir okuma, anlama ve yolculuk sunuyor okuyana, bakana…

SÜLEYMAN BULUT KİMDİR?

1954 yılında, Konya’da, Beyşehir’in Tolca köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. İktisat okurken, rakamlardan çok harfleri sevdiğini fark edince yazmaya başladı. İlk ürünleri olan radyo oyunları İstanbul Radyosu’nda yayınlandı. Derlemeler yaptı. Yıllardır çocuklar için yazdı. Şimdilerde büyümeye çalışıyor, yetişkinler için yazarak…

HACI BULUT KİMDİR?

1965’te Konya, Beyşehir’in Tolca köyünde doğdu. Beyşehir Ortaokulu, İzmir Atatürk Lisesi ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. 1995-2009 yılları arasında Bartın Televizyonu’nun yayın yönetmenliğini yaptı. Şimdi Bartın Manşet gazetesini yayımlamakta.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.