Put Adam kitabı yayıncısına hapis davası

Put Adam adlı kitabın yayıncısı için ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçundan dava açıldı. Yayıncı Osman Akyıldız için 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis isteniyor.

Put Adam kitabı yayıncısına hapis davası

Put Adam kitabı yayıncısına hapis davası açıldı. Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret suçu işlediği iddiasıyla Put Adam kitabı yayıncısı için savcı 1,5 – 4,5 yıl arasında hapis istedi. 

Put Adam adlı kitabın yayıncısı Küresel Kitap Yayıncılık adlı şirket. Kitapta Atatürk’e hakaret edildiği iddiası ile başlatılan soruşturma tamamlandı. Şirketinin sahibi Osman Akyıldız hakkında, ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçundan 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Soruşturma İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldü. Soruşturma sonucunda kitabı yayınlayan Küresel Kitap Yayıncılık şirketinin yetkilisi Osman Akyıldız hakkında, ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçundan dava açıldı. 

Savcılık iddianamesinde şöyle denildi: “İfadelerin tarihsel olguları tartışmaya açma amacının ötesinde tahkir kastı taşıyacak mahiyette olduğu, eylemin anayasayla teminat altına alınan ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı, bu suretle şüphelinin üzerine atılı suçu işlediği…”

İddianamede Akyıldız’ın ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçundan 1.5 yıldan 4.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması istenildi. Savcılık iddianamesi İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek duruşma günü verildi. 

Osman Akyıldız ise yaptığı savunmasında kitabın orijinal Türkçe metnini hiç görmediğini belirterek, Arapça olarak internette yayınlanmış halini temin edip bizzat Türkçeye çevirdiğini ve yayına sunduğunu söyledi. Akyıldız, kitabı yayıncılık faaliyeti kapsamında birebir çeviri yaparak yayına sunduğunu, hiçbir ekleme yapmadığını, ifade özgürlüğü ilkeleri çerçevesinde sorumluluğu bulunmadığı kanaatinde olduğunu da belirtti. 

Put Adam kitabının yazarı kim? Kitapta açıkça belirtilmese de yazarının Necip Fazıl Kısakürek olduğu tahmin ediliyor. Kitabın satışını yapan N11.com adlı site uzun süre sosyal medya üzerinden protesto edilmişti… 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.