Radikal Tahammülsüz 80’lerden günümüze Türkiye’yi hicvediyor

09.02.2024
A+
A-

Müzikal komedi “Radikal Tahammülsüz” 20 ve 21 Şubat tarihlerinde İstanbul’da seyircisi ile buluşacak. Müzik, dans, hiciv hepsi bir arada.

Radikal Tahammülsüz 80’lerden günümüze Türkiye’yi hicvediyor. “Radikal Tahammülsüz” adlı sahne gösterisi Ferhan Şensoy’un anısına Enver Aysever ve Haluk Polat tarafından kurgulandı. Şakalı, danslı sahne gösterisi olarak tanımlanan “Radikal Tahammülsüz” 20 ve 21 Şubat tarihlerinde İstanbul’da seyircisi ile buluşacak.

Kabare geleneğiyle müzikalin iç içe geçtiği hiciv zengini Radikal Tahamülsüz, dünle bugünü bir araya getiriyor. Müzikle dansı birleştiren, kabare geleneğiyle müzikali iç içe geçiren, renkli, lafı kahkahası bol bir gösteri olarak nitelendirilen “Radikal Tahamülsüz”ün biletleri Biletinial’da satışta.

“Radikal Tahammülsüz” prömiyerini 28 Kasım 2023’de Baba Sahne’de yapmıştı. Yeni yılda yeni gösterimlerle seyircisiyle buluşmaya devam eden sahne gösterisi 20 Şubat Salı İstanbul Ses Tiyatrosu, 21 Şubat Çarşamba ise Yunus Emre Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

80’lerden günümüze toplumsal hiciv

Müzikal komedi türündeki oyun Ferhan Şensoy’un anısına Enver Aysever ve Haluk Polat tarafından kurgulandı. Hem güldüren hem ağlatan ama bolca düşündüren “Radikal Tahammülsüz” 80’lerden günümüze Türkiye’nin toplumsal yaşamını hicvediyor.

“Radikal Tahammülsüzlük”, 80’lerden günümüze Türkiye’nin toplumsal yaşamını hicveden, bellek tazeleyen, özgün şarkılarını yüksek sesle söyleyen, kabare/meddah kültürünü iç içe geçiren, renkli, lafı kahkahası bol bir gösteri niteliğinde. İzleyicisini zaman tünelinden geçirerek belleğini tazelemesini sağlayan oyun kapsamında cesaretini izleyicisinden alan Tahammülsüzler Korosu ise seyircisi için, sazlı, sözlü, şenlikli bambaşka bir dünya kuruyor.

Yalanlara tahammülünün olmadığı vurgulayan gösteri, hiçbir dönem değişmeyen radikal gerçeklerini söylemekte inat ediyor. Kendisini çağdaş bir “meddah” olarak konumlayan Gazeteci-Yazar Enver Aysever, kaleme aldığı “Radikal Tahammülsüz” oyunu için “Bu bir çağrı… Kendini yalnız zannedenler izlesin lütfen, sanırım hemen bize katılmak isteyeceksiniz… Şarkılı, danslı, şakalı, kahkahalı, boyun eğmeyen gösteri. Gösteri aynı zamanda neden “Radikal Tahammülsüz” olduğuma da ışık tutuyor.” diyor.

Enver Aysever ve Haluk Polat’ın birlikte kurguladığı, oyuncu kadrosunda Alev Şengül, Didem Çimen, Elvan Torun, Esra Kaptan, Güneş Yüzak, Nurevşan Kırçiçek, Özgür Akbaba, Tarkan Koç’un yer aldığı, dans ve koreografisini Sibel Sürel’in hazırladığı, çekimlerini Sevra Baklacı’nın yaptığı, görsel tasarımlarını İrem Şanlı’nın hazırladığı, yapımcılığını ise Merve Bahtiyar’ın üstlendiği “Radikal Tahammülsüz” oyunu, 20 Şubat Salı İstanbul Ses Tiyatrosu, 21 Şubat Çarşamba ise Yunus Emre Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.