Rocky’nin sesi Sezai Aydın vefat etti cenazesi ne zaman

20.12.2021
A+
A-

Ünlü oyuncu ve seslendirme sanatçısı Sezai Aydın vefat etti. Rocky’nin sesi olarak hafızalara sesiyle, dizilerdeki ve tiyatrodaki oyunculuğu ile kazınan Sezai Aydın diyabete bağlı kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti.

Rocky’nin sesi Sezai Aydın vefat etti. Usta tiyatrocu ve seslendirme sanatçısı Sezai Aydın hayatını kaybetti. 69 yaşındaki sanatçı diyabete bağlı kalp yetmezliğinden tedavi altındaydı.

Tiyatro, sinema oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Sezai Aydın vefat etti. Sezai Aydın’ın vefatını oğlu Arda Aydın duyurdu. Arda Aydın, babasının ölüm nedenini ‘diyabet ve kalbe bağlı’ olduğunu açıkladı.

Arda Aydın babası Sezai Aydın’ın 20 gündür Ümraniye Özel Afiyet Hastanesi’nde tedavi gördüğünü belirtti. Sezai Aydın’ın tedavi altındayken hayatını kaybettiğini açıklayan Arda Aydın, “20 gündür hastanedeydi. Koronavirüs tedavisi görmüyordu. Diyabete bağlı kalp yetmezliğinden vefat etti” ifadelerini kullandı.

Ünlü karakterleri seslendirdi 

69 yaşında vefat eden Sezai Aydın, Türkiye’de Rocky’nin sesi olarak hafızalara kazındı. Ancak onun sesi sadece Rocky’de efsaneleşmemişti. Tek kanallı TRT döneminde Taş Devri çizgi filminin ünlü karakteri ‘Fred Çakmaktaş’ da Sezai Aydın tarafından seslendirildi. ‘John Rambo’ ve ‘Rocky Balboa’ filmlerinde Silvester Stallone’nin dublajını yapan Sezai Aydın, başka ünlü Hollywood yıldızlarına da sesiyle Türkiye’de hayat vermişti. Bill Cosby, Robert De Niro, Alpacino da Sezai Elgin’in sesiyle seyirciyle buluşmuştu. 

NTV Seslendirme Direktörü Aziz Acar yaptığı açıklamada, seslendirme ve tiyatro camiasının derin üzüntü içende olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Seslendirme camiası büyük üzüntü içinde… Son dönemde bazı operasyonlar da geçirdi. Kovid atlattı. Çok derin üzüntü içindeyiz, hem seslendirme hem tiyatro camiası. Çalıştığımız dönemde pek çok sese, karaktere hayat verdi. Robert de Niro, Alpacino, Fred Çakmaktaş da dahil pek çok karaktere ses verdi. Kovid geçirmişti onun ardından hastaneye yatırıldı yoğun bakıma alındı. Üzüntümüz çok.” 

Eşini geçen ay kaybetti 

Sezai Aydın sanatçı kişiliği ile tanınırken, eşi Fatma Çiğdem Aydın da kadın hakları savunuculuğu ile öne çıkıyordu. Psikolog Fatma Çiğdem Aydın, geçtiğimiz kasım ayında kanser nedeniyle 60 yaşında hayatını kaybetmişti. 

Sezai Aydın hakkında 

Sezai Aydın, 15 Şubat 1952 tarihinde doğdu. Ankara Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu olan Sezai Aydın, Şehir Tiyatroları’nda uzun yıllar görev yaptı. Aydın, bir dönem Keçiören Belediyesi’nde “Cumartesi Cumartesi” adlı bir çocuk eğlence programının sunuculuğunu üstlendi. Aydın, ‘Yahşi Cazibe’, ‘Gönül İşleri’ gibi yapımlarda da rol aldı.

Sezai Aydın’ın cenazesi ne zaman

Sezai Aydın vefatı ile sanat hayatı derin bir üzüntü yaşıyor. Sezai Aydın için cenaze namazı nerede ne zaman kılınacak? Sezai Aydın son yolculuğuna nereden uğurlanacak. Sevenleri, dostları şimdi Sezai Aydın’ı son yolculuğuna uğurlamak için hazırlanıyor.

Sezai Aydın’ın cenazesi hakkında İBB Şehir Tiyatroları’ndan bir açıklama yapılacağı bildirildi.

ETİKETLER:
Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.