Rönesansın Gizli Hafızası sergisi

Rönesansın Gizli Hafızası sergisi UNIQ Gallery’de sanatseverlerle buluşuyor. Nihan Yardımcı Çetinkaya’nın sergisinde hafıza ve düşüncelerde yer alan bilgiyle bilinçlere dokunarak izleyeni geçmişe dair bir yolculuğa çıkarıyor. 

Rönesansın Gizli Hafızası sergisi UNIQ Gallery’de sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, Nihan Yardımcı Çetinkaya’nın seyahatleri sırasında çektiği dönem mobilyalarının fotoğraflarından yola çıkarak ürettiği işlerden oluşuyor. 

Sergi, hafıza ve düşüncelerde yer alan bilgiyle bilinçlere dokunarak izleyeni geçmişe dair bir yolculuğa çıkarıyor. Sanatçı, ustaca çizilmiş ancak naif ve belli bir yoğunluğa sahip karakterler ile nesnelerin figüratif görünümüne yeni bir anlayış getiriyor. 

Rönesansın Gizli Hafızası sergisi açılışı için UNIQ Gallery’de kokteyl düzenlendi. 

Rönesansın Gizli Hafızası sergisi açılışı sanat ve cemiyet dünyasından Esra Kaktüs, Heves Ekinci, Emek Külün, Ahmet Hotiç, Gökçe Atuk, Aslıhan ve Ömer Abacı gibi isimlerin katılımıyla gerçekleşti. 

Nihan Yardımcı Çetinkaya, sergisinde Rönesans ve öğretilerine göndermeler yapıyor. Serginin küratörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Hülya Kalyoncu yaptı. 

Sanatçı, ‘Resimlerim bana ait değil.’ sözüyle genel sanat anlayışı kapsamını belirliyor. Sanatçı, bu anlayışla kendini çoğul ve başkalarına ait görüyor.  Eserlerini de evrensel bir boyuta taşıyor ve işlerini soyut dışavurumculuğun bireyci tutumundan ayırıp düşünsel bir boyutta aktarıyor.

Nihan Yardımcı Çetinkaya, resimlerinde fiziksel gerçeklerin incelenmesine olanak tanıyor. İnsanı, eserlerinde hümanist bir anlayışla dünyanın merkezine yerleştiriyor. Eleştirel akıl kurallarını devreye sokarak fiziksel gerçeklerin incelenmesine olanak tanıyor.

Rönesansın Gizli Hafızası sergisinde Rönesans sanatçısı gibi davranan Nihan Yardımcı Çetinkaya, yaşantısının belleğinde bıraktığı izleri, yeni bir bakış açısı ile günümüz sanat anlayışına uyarlıyor.

Sanatsal formları yakalamada Rönesans sanatçısı gibi davranıyor.

Yaşantısının belleğinde bıraktığı izleri, yeni bir bakış açısı ile ustaca günümüz sanat anlayışına uyarlıyor.

Rönesans sanatçıları gibi nesnelliğe ve gerçekliğe yönelen Nihan Yardımcı Çetinkaya hareketi ‘düzene dönüş’ olarak adlandırılıyor ve gelenekle bağlantı kurmayı yeniden gündeme getiriyor.

Sanatçının resimleri bir yanılsama ile idealize edilmiş ve estetik kaygılar taşıyan Rönesans resminden farklı bir tutum sergiliyor.

Nihan Yardımcı Çetinkaya’nın eserleri Art Basel 2018 Miami’de sergilendi. 

Rönesansın Gizli Hafızası sergi 15 Ocak 2019’a kadar sanat severlerle buluşacak.

Adres: Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. No:4 Sarıyer

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.