RTÜK Hasan Can Kaya için kararını açıkladı

15.12.2021
A+
A-

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Hasan Can Kaya’nın Konuşanlar programı ile kararını açıkladı.

RTÜK Hasan Can Kaya için kararını açıkladı. EXXEN dijital platformunda Konuşanlar adlı programla stand up şov yapan Hasan Can Kaya sosyal medyada ve ardından da ülke genelinde bir tartışmanın odağına oturmuştu. 

Yaptığı şovda konuklarına dahil olmak üzere sık sık küfür ve hakaret ettiği yönünde eleştirilen Hasan Can Kaya, RTÜK radarına takılmıştı. 

Hasan Can Kaya, önce gazeteci yazar Nihat Genç’in hedefine oturdu. Nihat Genç ağır sözlerle eleştirdi ve ikili arasında telefona kadar uzanan bir tartışma yaşandı. Gazeteci Fatih Altaylı başta olmak üzere ise kimi isimler Hasan Can Kaya’nın arkasında durarak, yaptığının bir komedi olduğunu ve zaten ücretli bir platformda yayınlandığını savundular.

Tüm bu tartışmalar sürerken, RTÜK yaptığı son toplantıda Hasan Can Kaya’nın Konuşanlar programını ele aldı. RTÜK yayıncı EXXEN’e yaptırım uyguladı. Programda “mizahı aşan galiz ifadelerin, bir yapımda ağza dahi alınmayacak söylemlerin bulunduğunu” tespit eden RTÜK, “Türk toplumunun temeli olan ailenin fertlerinin de dâhil edildiği ve cinsiyetçi unsurlar da içeren çok sayıdaki küfür ve argo kelimelerin ekranlara yansıtılmasının yayıncılık ilkelerine aykırı olduğu kanaatine vardı.

“Kitle iletişim araçlarında sıkça duyulan argo/küfür kullanımının zaman içerisinde bireyler tarafından kanıksanabileceği ve meşrulaşabileceği” sonucuna varan Üst Kurul Üyeleri, 6112 sayılı Kanunda yer alan, “Yayın hizmetleri, ….. “Toplumun millî ve manevî değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” ve “Türkçenin, özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır; dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez” hükümlerinin ihlal edildiği gerekçesiyle EXXEN’e idari para cezası ve katalogdan çıkarma müeyyidesi uyguladı.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.