Sabancı Üniversitesi’nde Sakura Festivali ile Japon rüzgarı

03.04.2024
A+
A-

Sabancı Üniversitesi, Türkiye ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yılında “Sakura Festivali”ne ev sahipliği yaptı.

Sabancı Üniversitesi’nde sakura festivali ile Japon rüzgarı esti. Sabancı Üniversitesi, Türkiye ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yılında “Sakura Festivali”ne ev sahipliği yaparak Türkiye’nin en büyük Sakura popülasyonuna sahip olduğunu gösterdi. Festival, Japon kültürünü tanıtırken Türk-Japon dostluğunu da pekiştirdi.

Sabancı Üniversitesi, Türkiye’de ilk defa düzenlenen “Sakura Festivali” ile tarihinde önemli bir dönemeç yaşadı. Kampüsünde bulunan iki binden fazla Sakura ağacının çiçekleriyle renklenen festival, binlerce öğrenci ve davetliye Japon kültürünü yakından tanıma fırsatı sundu.

Üst düzey katılım

Türk-Japon ilişkilerinin 100. yıl dönümüne ithaf edilen festival, tüm gün ve gece boyunca devam etti. Festival, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Katsumata Takahiko, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici ve diğer birçok seçkin konuğun katılımıyla gerçekleşti.

Festival kapsamında gerçekleşen etkinlikler arasında Japon kültürünün sembolü olan çay seremonisi, Hayao Miyazaki’nin “Çocuk ve Balıkçıl” adlı animasyon filmi gösterimi, Koku/Esans Deneyimi, Origami Atölyesi, Sushi Workshop, Şadoo Atölyesi, İkebana Atölyesi, Kendo Gösterisi gibi etkinlikler yer aldı. Festivalin gece programı ise Sabancı Gösteri Merkezi’nde düzenlenen Gala Gecesi ile renklendi. Gala Gecesi’nde ünlü Japon grup “WA League” ve Cem Adrian sahne alarak unutulmaz anlar yaşattılar.

Türk-Japon dostluğuna katkı

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici, kampüste 7 farklı Sakura türüne ev sahipliği yaptıklarını belirterek, Türkiye’nin en büyük Sakura ağacı popülasyonuna sahip olduklarından gurur duyduklarını ifade etti. Güler Sabancı ise festivalin Türkiye ve Japonya ilişkilerinin 100. yılını kutlamak için harika bir fırsat olduğunu ve bu festival sayesinde Türk-Japon dostluğunun daha da güçlendiğini belirtti. Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Katsumata Takahiko da Sakura’nın Türk-Japon dostluğunun sembolü olduğunu vurgulayarak festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.