Sanat eserleri için KDV indirimi isteniyor

Son olarak geçen ay Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile görüşen Contemporary İstanbul yöneticileri, en kısa zamanda hatta seçimden önce bu indirimin gündeme gelmesini bekliyor. 

Sanat eserleri için KDV indirimi isteniyor

Sanat eserleri için KDV indirimi isteniyor. Türkiye’de sanat piyasasının hareketlenmesi için sanat yapıtlarından alınan KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi gerektiği belirtiliyor. Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, geçen ay Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile görüştü.  Ali Güreli, en kısa zamanda hatta seçimden önce bu indirimin gündeme gelmesini bekliyor. 

Dünyadaki sanat piyasalarında son 10 yılda ortalamada yüzde 17 ila 18 gibi bir gelişme yaşandı. Asyalı zenginler sanat piyasasını hareketlendiriyor
Ali Güreli dünya ve Türkiye sanat piyasalarındaki durumu analiz etti. Ali Güreli’ye göre sanat piyasası kriz dinlemiyor, sanat piyasalarındaki büyüme devam ediyor. Dünyada sanat piyasalarında son 10 yılda ortalamada yüzde 17 ila 18 gibi bir gelişme yaşanıyor.

2014 yılında 68 milyar dolar olan sanat piyasası hacmi, 2016 yılında 56 milyar dolara indi, 2017’de ise piyasa yeniden artış göstererek 64 milyar dolara yükseldi. Piyasada 2018 yılında da bir artış gözleniyor.

Güreli, dünya sanat piyasasındaki bu artışı, Asya pazarının sağladığını söylüyor. Dünyanın ‘yeni zenginleri’ Çinli ve Hintli sanatseverler sanat piyasalarını da tetikliyor. Güreli, son dönemde ABD dolarının çok büyük değer kazanması nedeniyle ABD’de de sanat piyasalarında artış beklendiğini belirtiyor. 

“Global düzeyde bir numaralı sanat piyasası olan ABD, 2017 yılında dünya genelinde yüzde 34 olan pazar payını 2018 yılında da koruyor. 2016 yılı sonunda pazar payı yüzde 28 olan İngiltere, 2017 yılında yerini Çin’e bıraktı ve üçüncü sıraya indi. Çin pazarının bu yıl daha da büyümesi kaçınılmaz. 2010 yılında dünyadaki milyarderler arasında yüzde 10’da olan Çin’in sanat piyasasındaki pazar payı 2017 yılında yüzde 26’ya yükseldi. Çin’i benzer bir büyüme ile Hindistan takip ediyor” diyen Güreli, eylül ayında yapılacak olan Contemporary İstanbul’a da Asya’dan katılımın arttığını söylüyor. 

KDV yüzde 1 olsun

Ali Güreli, Türkiye’de sanat piyasasının hareketlenmesi için sanat yapıtlarından alınan KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi gerektiğini vurguluyor. Bunun için çalışmalar yürüten, 13 yıldır Akbank’ın ana sponsorluğunda yapılan Contemporary Istanbul, bu doğrultuda 2018 itibarı ile önemli adımlar da attı. Son olarak geçen ay Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal ve Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile görüşen Contemporary İstanbul yöneticileri, en kısa zamanda hatta seçimden önce bu indirimin gündeme gelmesini bekliyor. 

 

Editör: Serdar Tunatürk

Reklam
ETİKETLER: ,
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@yavuzrencberler.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.