Saraybosna Film Festivali kırmızı halısında kimler yürüdü

Bosna Hersek’te düzenlenen 29. Saraybosna Film Festivali (SFF) başladı. Festivalin açılış töreni, Saraybosna Ulusal Tiyatrosu’nda düzenlendi. Girişe serilen kırmıza halıda sinema dünyasının ünlüleri boy gösterdi.

Saraybosna Film Festivali kırmızı halısında kimler yürüdü? Bu yıl Bosna Hersek’te düzenlenen 29. Saraybosna Film Festivali (SFF) başladı.

Açılış öncesi ünlüler kırmızı halıda yürüyerek festivalin açılış yapılacağı salona girdi. Festivalin açılış törenine binlerce sinemasever katıldı.  230’dan fazla filmin 70 ülkeden sinemaseverlerle buluşacağı etkinliğe dünyanın dört bir yanından katılım oldu.

Saraybosna Film Festivali’nin açılış töreni, Saraybosna Ulusal Tiyatrosu’nda düzenlendi. Girişe serilen kırmıza halıda sinema dünyasının ünlü yürüdü. Saraybosna Film Festivali, Güneydoğu Avrupa sinemasının en büyük etkinliği olarak kabul ediliyor.  Festivalde 70 ülkeden 230’dan fazla filmin sinemaseverlerle buluşması planlanıyor.

Saraybosna Film Festivali kırmızı halısında ünlüler geçidi

Saraybosna Film Festivali kırmızı halısında boy gösteren ünlüler kimlerdi? Ünlü rock grubu U2’nun solisti olarak tanınan İrlandalı şarkıcı Bono Vox festivale katılarak kırmızı halıda poz verdi. ABD’li yönetmen, film yapımcısı ve senarist Charlie Kaufman da kırmıza halıdaki isimlerden. Festivale, Brad Pitt, Orlando Bloom, Daniel Craig ve John Malkovich gibi ünlü isimler de katıldı. 

Festivalin açılış töreninde Charlie Kaufman “Saraybosna’nın Kalbi” Onur Ödülü’ne layık görüldü.

SFF’nin açılış filmi, Slovenyalı yönetmen Nenad Cicin-Sain’in “Kiss the Future” (Geleceği Öpmek) adlı filmi oldu. Matt Damon ve Ben Affleck’in yapımcıları arasında yer aldığı bu film, Bosna Hersek’teki savaş sırasında kuşatma altında tutulan Saraybosna’daki halkın mücadelesini anlatıyor.

Festival sadece Saraybosna’da değil, aynı zamanda Mostar ve Tuzla gibi diğer büyük Bosna Hersek kentlerinde de sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalde Türkiye’den yapımlar

Ayrıca, Tabii’nin Rumi dizisinin dünya prömiyeri de SFF’de gerçekleşecek. TRT’nin dijital platformunda yayınlanan “Mevlana Celaleddin-i Rumi” dizisinin ilk bölümü, başrollerini Bülent İnal, Kaan Yıldırım, Ahu Türkpençe, Devrim Özkan, Mehmet Ali Nuroğlu, Mert Turak ve Nilay Deniz’in paylaştığı, büyük İslam alimi Mevlana’nın yaşadığı dönemi konu alıyor. Dizi, 12 Ağustos’ta Saraybosna Ulusal Tiyatrosu’nda izleyiciyle buluşacak.

Ayrıca, Nuri Bilge Ceylan imzalı “Kuru Otlar Üstüne” filmi, Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu Ödülü kazanan Merve Dizdar’a Saraybosna Film Festivali’nde de sinemaseverlerle buluşma fırsatı sunacak. 

Festivalde neler var

Saraybosna Film Festivali 18 Ağustos’ta sona erecek. Festivalde, “Uzun Metrajlı Film”, “Kısa Film”, “Belgesel Film” ve “Öğrenci Filmleri” kategorilerinde 49 film yarışacak.

Bu filmler “Saraybosna’nın Kalbi” ödülü için yarışacak.

Festivalde yer alan “Uzun Metrajlı Film” kategorisine dahil olan filmlerden ikisi dünya prömiyerini, beşi de bölgesel prömiyerini yapacak.

Saraybosna Film Festivali’ne dünyanın dört bir yanından 100 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Festival boyunca film gösterimlerinin yanı sıra sinemayla ilgili birçok etkinlik de gerçekleştirilecek.

Bosna Hersek’te çeyrek asırdır devam eden SFF, savaşın izlerini silmeyi amaçlayan bir girişim olarak başladı ve bu süreçte birçok dünyaca ünlü ismi ağırladı.

SFF tarihi boyunca festivalin en prestijli ödülü olan “Saraybosna’nın Kalbi” Onur Ödülü, geçmiş yıllarda Morgan Freeman, Angelina Jolie, Robert de Niro, Oliver Stone, Nuri Bilge Ceylan, Tim Roth, Wim Wenders ve Ruben Östlund, Jesse Eisenberg ve Mads Mikkelsen gibi ünlü isimlere takdim edildi.

 

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.