Hollywood’da grev görüşmeleri başladı

Fatih Rençberler
Kitaplardaki ve filmlerdeki detaylara takılıyor. Detaylara bakmazsa kitap kapaksız, film sonu yokmuş gibi geliyor ona. Dünya edebiyatını yakından takip ediyor. İletişim: frencberler@gmail.com

Sinema endüstrisinin ABD’deki kalbi Hollywood’da senaristler ve oyuncuların grevinde görüşmeler başladı. 1960 yılından bu yana ilk kez hem senaristler hem de oyuncular haklarını alabilmek için birlikte grevde.

Hollywood’da grev görüşmeleri başladı. Sinema endüstrisinin ABD’deki merkezi Hollywood’da senaristler bir süredir grevdeydi. Onlara oyuncular da dahil olup destek verince grev büyümüştü.

Hollywood senaristlerinden gelen açıklamaya göre, 10 günden fazladır süren grevin ardından büyük stüdyolarla uzlaşmaya varmak için görüşmeler başladı.

Hollywood’da grev görüşmeleri başladı

Grev, Amerikan Senaristler Birliği (WGA) tarafından yapılan açıklamanın ardından başlamıştı. WGA, mayıs ayında 11 bin 500 üyesinin stüdyo şirketleriyle yapılan ücret görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını açıklamış, ardından greve gideceğini duyurmuştu.

Disney ve Netflix’in de aralarında olduğu 350’den fazla yapım şirketinin temsilcisi Amerikan Sinema Filmleri Derneği (MPAA) ile yapılan ücretlerin ve kar paylaşımının artırılmasına ilişkin görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından senaristlerin grev kararı gelmişti.

Senaristler ve oyuncular grevde

Hollywood’da grev senaristlerle başladı ancak onlara destek veren oyuncularla genişledi. Beyaz Perde Aktörleri Derneği ve Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları birliği (SAG-AFTRA), maaş ve yapay zekaya karşı iş güvencesi konusunda görüşmelerde anlaşamadıklarını ve greve başladıklarını açıkladı. Böylece Hollywood tarihinde 1960’lardan beri ilk kez hem senaristler hem de oyuncular greve başlamış oldu.

Hollywood’da grev görüşmesi

En son 2007 yılında greve giden Amerikan Senaristler Birliği (WGA), stüdyolarla müzakerelere başladıklarını duyurdu. Variety’nin haberine göre dün stüdyolarla buluşan Birlik, greve başladıkları mayıs ayından beri ilk kez müzakerelere başladı.

Amerikan Senaristler Birliği “Gelen teklifleri değerlendireceğiz ve gelecek hafta cevap vereceğiz” dedi. Birlik başkanı Carol Lombardini, dün gerçekleşen görüşmede “İnsanlar işlerine geri dönmek istiyor” diyerek gerekli koşulların kısa sürede sağlanması gerektiğine vurguda bulundu.

Senarislerin başlattığı ve sonrasında oyuncuların da dahil olduğu grev, yapımların ertelenmesine, hatta Emmy Ödülleri’nin ertelenmesine sebep oldu.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.