Selim İleri Türkan Şoray’ın verdiği hediyeyi neden kullanmıyor

Sevinç Rençberler
Tiyatro sevdalısı. Dünya bir sahneyse o da 724kultursanat.com’da rol almayı seviyor. Romanlar hele uzun soluklu olanlar onun favorisi. Murakami tutkusu romanların ağırlığından. Okudukça bitmesin istiyor. İletişim: sevinc@724kultursanat.com

Edebiyatımızın usta yazarlarından Selim İleri ile Türkan Şoray yakın dostlar. Selim İleri’ye Türkan Şoray bir hediye alır. Ancak Selim İleri bu hediyeyi kullanmaz. Neden mi?

Selim İleri Türkan Şoray’ın verdiği hediyeyi neden kullanmıyor? Edebiyatımızın üretken yazarlarından Selim İleri yeni kitabını çıkardı. 

Bir Gölge Gibi Silineceksin adlı kitabında Selim İleri ‘çiziktirmelerini’ topladı. Yani yıllardır aldığı notlar, kısa cümleler bu kitapta toplandı. Yıllardır not almak, günlük tutmak elle yazmak… Selim İleri günlük tutmadığını ifade ediyor.

Ama notlar aldığını, çiziktirdiğini anlatıyor. 

Şimdi gelelim Türkan Şoray’ın hediyesine… Türkan Şoray ile Selim İleri sıkı dostlar. Hatta geçtiğimiz sene 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda Türkan Şoray ve Selim İleri “Arkadaşım Selim İleri” söyleşisi yaptılar.

Selim İleri fuarın onur yazarıydı, hatırlatalım. 

Selim İleri Türkan Şoray’ın verdiği hediyeyi kullanmıyor. Evet, kendisi açıkladı. Türkan Şoray, Selim İleri’ye bir bilgisayar almış. Selim İleri eserlerini daktiloda yazıyor. Türkan Şoray da arkadaşına iyilik olsun, daha kolay yazsın, yorulmasın diye bir bilgisayar hediye etmiş. Selim İleri diyor ki “Hem de 2017’deyken 2018 ‘in modelini almıştı.”

Kimi yazarlar eserlerini kalem kağıt kullanarak yazıyor. Orhan Pamuk dolmakalem ile kağıt kullananlardan. Selim İleri Orhan Pamuk’a göre daha yüksek bir konfora sahip.

Türkan Şoray Selim İleri’nin konforunu arttırmak istemiş. Ancak Selim İleri bilgisayara alışamadığı için daktilo kullanmaya devam ediyor. Bilgisayar da bir hatıra olarak evde duruyordur elbette. 

Selim İleri’nin daktilo ile yazması da kolay değil aslında. Kendisi anlatıyor, daktilo şeridi bulmakta zorlanıyormuş. Hatta bir ara iyice zora düşmüş İngiltere’den bir arkadaşına buldurmuş. 

Selim İleri bilgisayar kullanmayı yazmayı denediğini söylüyor. Ama ‘cümle kuramıyorum bilgisayarda’ diyor. Bilgisayar ile daktilo ya da elle yazmayı da karşılaştırırken Selim İleri dikkat çekici bir durumu anlatıyor. 

Bilgisayarda cümleyi hemen düzeltiyorsunuz, yenisini yazıyorsunuz. “Hemen düzelttiğiniz vakit yazdığınız şeyin üzerinde düşünme fırsatınız kalmıyor. Bir şeyi tekrar tekrar yazarken her seferinde yeni bir şey gelir aklınıza. Ben hiç sıkılmadan yeni baştan yazarım.” diyor. 

Selim İleri daktilosuyla yazmaya devam edeceğe benziyor. Umalım ki daima şerit bulabilsin. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.