Semiha Berksoy Opera Vakfı 2023 Ödülleri sahiplerini buldu

Opera dünyasının en önemli ve saygın ödüllerinden biri olan ‘Semiha Berksoy Opera Ödülleri’ Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde törenle sahiplerini buldu.

Semiha Berksoy Opera Vakfı 2023 Ödülleri sahiplerini buldu. Opera dünyasının en önemli ve saygın ödüllerinden biri olan ‘Semiha Berksoy Opera Ödülleri’ için Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde tören düzenlendi.

Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde 19 Haziran’da gerçekleştirilen davetle birlikte sanat camiasının önemli simaları bir araya gelme fırsatı yakaladı. Gelenekselleşen ve aynı zamanda bir ilk olan opera ödülleri bu yıl da sahiplerini bulurken, gerçekleştirilen ödül töreni büyük ses getirdi.

Seçici Kurulu, Zeliha Berksoy’un başkanlığında, Devlet Sanatçısı Orkestra Şefi Gürer Aykal, Devlet Opera ve Balesi önceki Genel Müdürlerinden Remzi Buharalı, İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü soprano Aytül Büyüksaraç, İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından soprano Ayşe Sezerman ve bariton Cem Şenler, Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası solo çellisti Erdoğan Davran ve dramaturg Serdar Ongurlar’ın katılımıyla; 24 Mayıs 2023 Çarşamba günü İstanbul’da toplanarak, ödül alan kurum ve kişileri belirledi.

Semiha Berksoy Opera Vakfı 2023 Ödülleri’nin dağılımı 

Vakıf Kurumsal Ödülleri

“Semiha Berksoy Özel Ödülü” 15 yıldır opera dünyasına birçok yıldız kazandıran ve operamıza katkıda bulunan İzmir Ulusal Mir Ulusal Genç Solist Şan Yarışması’na 

Vakıf Başarı ve Saygı Ödülleri

Vakıf Özel Onur Ödülü, Opera sanatımıza büyük katkıları bulunan Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından soprano Nilgün Akkerman’a 

Ahmed Adnan Saygun Ödülü de yazdığı müziklerle büyük beğeni kazanan besteci Turgay Erdener’e 

 2022 – 2023 Sanat Sezonu Kurumsal Vakıf Başarı Ödülleri

“En İyi Opera Orkestra Şefi Ödülü” şef Can Okan’a
“Ferhan Onat Onur Ödülü ve En İyi Kadın Opera Sanatçısı Ödülü” İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden soprano Hande Soner Ürben’e
“Mustafa İktu Onur Ödülü ve En İyi Erkek Opera Sanatçısı Ödülü” İzmir Devlet Opera ve Balesi’nden tenor Erdem Erdoğan’a

Ödüller büyük bir motivasyon oluşturuyor

Semiha Berksoy Opera Vakfı’nın 2023 ödülleri hakkında konuşan Vakfın Mütevelli Heyet Başkanı Zeliha Berksoy, duygularını şu şekilde dile getirdi:

“Türk Operasının kilometre taşlarından biri olan değerli büyüğümüz Semiha Berksoy adına kurulan, yapmış olduğu seçkin çalışmaların yanı sıra adına opera ödülleri verilen Semiha Berksoy Opera Vakfı’nın 2009 yılından bu yana sunduğu ödüller, sanat dünyamızda büyük bir isteklendirme (motivasyon) oluşturmaktadır. Bugüne değin ödül almış sanatçılar ve kurumlar, ulu önder Atatürk’ün kurduğu Türk Operasına emek verenler, anlamlı; anlamlı olduğu kadar da bugünden yarına bir köprü görevi görmektedir. Yıkılması güç, sağlam köprüler çoğaldığı sürece, Türk operasının dünya opera arenasında kalıcı bir yere sahip olacağı da kuşku götürmez bir gerçektir. Bu nedenle Türk operalarının daha çok sahnelendiği ve daha çok yazıldığı sezonları görmek, buna tanık olmak, geçmişte opera sanatımıza hizmet edenlerin ruhlarını ışıklandıracaktır. Tıpkı adına verilen ödülleri ruhunda hissettiğine inandığımız ‘melek’ olarak adlandırdığımız Semiha Berksoy gibi. Ödül alan tüm sanatçıları ve kurumları kutluyorum ve öncelikle Seçici Kurulumuza ve bugüne değin emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Denizbank’ın sponsorluğunda Kadiköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde, Semiha Berksoy’un “Sahne Sanatları Bayramı” olarak adlandırdığı ödül töreninin gerçekleşmesinin ardından, soprano Hande Soner Ürben, tenor Burak Dabakoğlu ve tenor Erdem Erdoğan opera dünyamızın seçkin yapıtlarından aryalar seslendirerek, unutulmaz bir performansa imza atmayı başardılar.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.