Şerife Bilgili Ercantürk kişisel sergisi Artweeks@Akaretler’de

Şerife Bilgili Ercantürk ilk kişisel sergisi “-2” ile sanatseverlerle buluşuyor. Serginin mekanı Artweeks@Akaretler.

Şerife Bilgili Ercantürk kişisel sergisi Artweeks@Akaretler’de… Şerife Bilgili Ercantürk, genellikle büyük boyutlu tuval çalışmalar yapıyor. Yaşamından deneyimlediği olayları üretim sürecinin bir parçası olarak ele alıyor.

Şerife Bilgili Ercantürk, çalışmalarında dışavurumcu yönelimli teknikleriyle, üstü kapalı imgelerinin muğlaklaştırdığı anlatımı izleyiciyle bir araya geliyor.

Şerife Bilgili Ercantürk’ün “-2” isimli ilk kişisel sergisi, Artweeks@Akaretler’de açıldı. Sergi 22 Eylül 2019 tarihine dek Akaretler Sıraevler 4 numaralı binada sanatseverler ile bir araya geliyor.

Sanatçının Artweeks@Akaretler bünyesinde yer alan ilk kişisel sergisi; hayata dair olanların bir şekilde yoldan çıkmasıyla, başlangıcı “0” değil, “-2” kabul eder.

Sergi; beş inşaat merdiveninin, yaratılan beyaz temsili bir boşlukla sonsuzluğa gönderildiği enstalatif bir çalışmayla başlıyor. Serginin isminin yapı ile ilişkili çağrışımı ve merdivenin yarattığı metafor yerleştirmenin mekân üzerinden okunmasına olanak tanıyor. Hayatın bütün olasılıklara açıklığını çağrıştırması bakımından bir hazır nesne olarak merdivenin kullanımı hayatın akışını sorguluyor.

Eserlerin arasındaki bağlantıyı sağlayan ham bir mekanda gerçekleşen serginin genel yaklaşımı Ercantürk’ün görsel belleğinin birikimleriyle şekilleniyor.

Ercantürk, genellikle büyük boyutlu çalışmayı tercih ettiği tuvallerinde temel görsel öğelerini belli bir ritimle yüzeye dağıtırken; damlatma, fırlatma, kazıma gibi farklı teknikleri kullanıyor. Tuval yüzeyine inşaat malzemeleri, demir testereleri, beton, çekiç ve kilitler, rulman ve makina parçaları monte ediyor.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.