Sezen Aksu Adı Bende Saklı davasını kaybetti

07.05.2020
A+
A-

Minik Serçe, 17 yıllık dava sonucunda tazminat ödeyecek. Minik Serçe’nin ünlü şarkısı Adı Bende Saklı’nın bestesinin kendisine ait olduğunu söyleyen Yunanlı besteci, sanatçıyı dava etmişti.

Sezen Aksu Adı Bende Saklı davasını kaybetti. Yunan Besteci Yiannis Karalis tarafından açılan dava 17 yıl sonra geri dönülmez bir şekilde karara bağlandı. Karalis, kendisine ait olan “Eclipse” adlı eserinin, izinsiz olarak kullanıldığını iddia ederek dava açmıştı.

Sezen Aksu’nun seslendirdiği ünlü şarkı Adı Bende Saklı’nın bestesinin kendisine ait olduğunu belirten Yunanlı besteci Karalis, açtığı davayı kazandı. Dava sonucunda Sezen Aksu’nun da aralarında bulunduğu üç davalının 10 bin euro maddi, 15 bin lira manevi tazminatın 17 yıllık faiziyle ödenmesine karar verildi.

Dava, 2003 yılında Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvuru üzerine açılmıştı. Dava edilenler arasında Sezen Aksu ve 5 kişi daha bulunuyordu.

Karalis, dava dilekçesinde Eclipse adlı şarkının tüm haklarına sahip olduğunu öne sürerek, eserinin izinsiz olarak Adı Bende Saklı şarkısı ve Aşk Şarkıları adlı albümde kullanıldığını iddia etmişti. Karalis dilekçesinde ünlü ses sanatçısı Sezen Aksu ile birlikte Meral Okay, Raks Müzik Prodüksiyon şirketi, Müzikotek Organizasyon şirketi, Universal Müzik şirketi ve Raks Müzik yapım şirketinden 60 bin euro maddi, 900 bin euro da manevi tazminat istemişti.

Sezen Aksu ile Meral Okay’ın avukatı ise mahkemeye verdiği dilekçesinde, “Tüm telif ücreti ödemeleri davalıya yapılmıştır. Davacı da buna izin vermiştir” cümlelerini kullanmıştı. 

Konuyu haberleştiren Hürriyet gazetesinden Özge Eğrikar haberinde, “Yargıtay’ın bozma ilamının ardından yeniden görülen davada mahkeme, 10 bin euro maddi tazminat ve 15 bin lira manevi tazminatın davalılardan 17 yıllık faiziyle tahsiline karar verdi.” dedi. 

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.