Sonsuzluk Kitabevi kırk yıl sonra yeniden sahneleniyor

10.09.2020
A+
A-

Devlet Tiyatroları’nın kırk yıl önce sergilediği Sonsuzluk Kitabevi yeniden sahneleniyor. Oyunun prömiyeri Ankara’da Stüdyo Sahne’de yapıldı.

Sonsuzluk Kitabevi kırk yıl sonra yeniden sahneleniyor. Sabahattin Kudret Aksal’ın “Sonsuzluk Kitabevi” adlı oyunu kırk yıl aradan sonra tiyatroseverlerle buluşuyor. 

Devlet Tiyatroları sahnesinde prömiyer yapan Sonsuzluk Kitabevi adlı oyunun rejisörlüğünü Mustafa Kurt üstleniyor. 

Sonsuzluk Kitabevi, kırk yıl önce Devlet Tiyatroları’nda sahneleniyordu. Oyun yine Devlet Tiyatroları tarafından sahneleniyor. 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un rejisörlüğünü üstlendiği “Sonsuzluk Kitabevi” prömiyeri Stüdyo Sahne’de yapıldı.

Sonsuzluk Kitabevi oyununun konusu

Sonsuzluk Kitabevi oyunun konusu ne? Sonsuzluk Kitabevi, ölümsüz eserler yazmış yazarların eserlerini bütün tanıdıklarına, eşine, dostuna ve insanlara göndermek isteyen, ölümsüz eserlerle ölümsüz olmayı amaçlayan bir adamın öyküsünü anlatıyor. 

Oyun, felsefecilerin hayatlarına ve söylemlerine de ışık tutuyor. “Aristoteles” ve “Seneca”yı Alpay Ulusoy ,”Platon”u Cevat Duman, “Epiktetos- Rabelais”u İsmet Numanoğlu, “Ovidius”u Levent Şenbay, “Heraklitos- Cervantes”u Mesut Turan, “Geothe- Descartes”i Mithat Erdemli, “Horatius- Rimbaud”yu Olcay Kavuzlu, “Sokrates- Kierkegaard”i Osman Nuri Ercan, “Petrarca”yı Sanlı Baykent ve “Vergilius- Cekhov”u Tolga Tecer seslendiriyor. 

Mustafa Kurt, Sonsuzluk Kitabevi oyunu için şöyle dedi: “Çok keyifli bir çalışma oldu. Devlet Tiyatromuzun çok değerli tasarımcı kadrosu ile çalıştık. Müzikleri Can Atilla yaptı. 6 haftadır genç bir ekiple çalışıyoruz. Bugün akşam seyircimizle buluşacağız. Seyircilerimizin seveceği güzel bir çalışma oldu. Hem oyuncularımızın hem seyircilerimizin seveceği keyifli bir eser. Ümit ediyorum oynadığı sürece de seyircilerimizle iyi buluşur.” 

Sonsuzluk Kitabevi oyunun müzikleri Can Atilla tarafından yapıldı. Dekorlar eski sanat teknik müdürü, baş dekoratör Hakan Dündar’ın elinden çıktı. Kostümler Funda Karasaç tarafından yapıldı. Oyunun danslarında Devlet Opera ve Balesinin baş koreografı Volkan Ersoy imzası var. 

Sonsuzluk Kitabevi oyuncuları

Sonsuzluk Kitabevi oyuncuları kimler? Oyun, Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncaları tarafından sahneleniyor. Sonsuzluk Kitabevi oyuncu kadrosunda “Adam” karakterine Özgür Deniz Kaya can veriyor. “Birinci Kız” Orida Yıldıran, “İkinci Kız” ise Gizem Yönel tarafından sahneleniyor. 

Yoğun koronavirüs tedbirleri altında sahnelenen oyun, Ankaralı tiyatroseverler tarafından büyük beğeni topladı.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.