Stefan Zweig tiyatro sahnesinde canlanıyor

25.12.2018
A+
A-

Stefan Zweig tiyatro sahnesinde canlanıyor. Ankara Devinim Tiyatro 9. sanat yılında Avusturyalı yazar Stefan Zweig’in hayatını sahneye taşıyor.

Stefan Zweig tiyatro sahnesinde canlanıyor. Ankara Devinim Tiyatro 9. sanat yılında Avusturyalı yazar Stefan Zweig’in hayatını sahneye taşıyor.

Oyunun yönetmenliğini Ahmet Yapar üstleniyor. Süleyman Kabaali, Stefan Zweig‘i canlandırıyor. Nurcihan Ergün ise Zweig’in eşi Lotte Altmann rolünü oynuyor.

Zweig ve eşi Lotte Altmann’ın Nazi Almanya’sından kaçışları ve sürgündeki hayatları sahneleniyor.

Sürgünde 2. Dünya Savaşı’nın buhranına, ruhlarında uyandırdığı acıya dayanamayan Zweig ve eşinin intihar edişleri oyunda yer alıyor. 

Oyun, Stefan Zweig’ın hayatı ekseninden mesajlar iletiyor. Hitler rejimi tarafından yazarların, bilim adamlarının, sanatçıların hedef gösterilmeleri sahneye taşınıyor.

Sürgünler ve kaçmak zorunda kalan yazarlar, bilim adamları… kitaplarının yakılması ve Avrupa’nın çöküşü Zweig’in oyunu içinde seyirciye iletiliyor.

Oyun 2019 yılının bahar aylarında Ankara’da seyirciyle buluşacak.

2. Dünya Savaşı’nın aydınlar, sanatçılar üzerinde yarattığı “hiçlik” ve “varoluş” sorunları oyunda tartışılıyor.

Ankara Devinim Tiyatro, Instagram hesabından yapılan paylaşımla oyunun duyurusunu yaptı: “Tiyatromuz ilk tur oyunlarını tamamladı. 2019 un bahar aylarında “portre” çalışmalarımıza yeni bir oyun ile devam edeceğiz. “StefanZweig’ın ve eşi Lotte’nin Brezilya’da Sürgünde Geçirdiği Son 24 Saati” ni anlatacağımız oyununun metin çalışmaları başladı.” 

 

 

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.