Stephen King Donald Trump karşı karşıya

28.05.2016
A+
A-

Stephen King Donald Trump karşı karşıya geldi. Dünyaca ünlü polisiye ve korku romanı yazarı Stephen King ABD Başkanlık yarışındaki Donald Trup’a karşı imza kampanyasında yer aldı. King, Trump için “hükümetin nasıl çalıştığına dair bir fikri olmayan, kavgacı bir aptal” dedi. ABD’deki başkanlık yarışında adı öne çıkan Donald Trump, entelektüel kesimin tepkisini çekmeye devam ediyor.  

Aralarında Stephen King’in de olduğu pek çok ABD’li yazar, Donald Trump’ın adaylığına karşı çıkan bir bildiriye imza attılar. Yaklaşık 500 yazar, Cumhuriyetçi Parti başkanlığa aday olan Donald Trump’a karşı olduklarını açıkladılar. Bu adaylığı onaylamadıklarını kesin bir dille ifade eden yazarlar, bunu vicdani bir karşı çıkış olarak nitelendirdiler.

Yazarlar karşı çıkışlarını şu cümlelerle ifade ettiler: “Çünkü toplumdaki en aşağı ve şiddet içerikli duygulara hitap eden, takipçileri arasında hiddeti cesaretlendiren, rakiplerini bağırarak susturmaya çalışan, muhaliflerinin gözünü korkutan, kadınları ve azınlıkları aşağılayan bir siyasi adaya karşı hepimiz acil ve güçlü bir cevap vermeliyiz”

İmza kampanyasını Mark Slouka ve Andrew Altshcul başlattı. Stephen King, Jennifer Egon, Tobias Wolff, Curtis Sittenfeld gibi Amerika edebiyatının önde gelen isimleri de kampanyaya destek verdi. Bildiri kısa sürede yankı buldu ve 6000’den fazla imzaya ulaşıldı.  “Vicdani bir mesele olarak, kesin bir biçimde, Donald J. Trump’ın ABD Başkanlığı’na adaylığına karşı çıkıyoruz,” diyen yazarlar, ipetitions’ın ardından Twitter’da “Writers On Trump” hesabından destekçi toplamaya devam ettiler.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.