Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması başvuruları başladı

Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması başvuruları başladı. Yarışmayı Kadıköy Belediyesi, Türk bestecilerini yeni eserler yaratmaya özendirmek amacıyla düzenliyor.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması” Piyanolu Üçlü (keman, viyolonsel, piyano) için açıldı. Yarışmaya katılacak eserlerin kazananı 2020 Nisan ayında açıklanacak. Yarışmaya 36 yaşından gün almamış Türk besteciler katılabilecek.

Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması ile çok sesli evrensel müzik dilinde, özgün telif eserler yaratılmasına, böylelikle yerli müzik eserleri repertuvarının zenginleşmesine katkıda bulunabilmeyi hedefleniyor.

Yarışmaya katılacak olan keman, viyolonsel ve piyano üçlüsü için bestelenen eserler 15 – 17 dakikayla sınırlı olacak. Kompozisyonların ülkenin geleneksel ses duyarlılığından esinlenecek. İşlemeler veya yansımalar içeren özgün bir çalışma olacak. Yarışmaya son başvuru tarihi 10 Ocak 2020 olarak açıklandı.

Halka açık final konseri 

4. Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması’nda seçici kurulca yapılacak ilk değerlendirmenin ardından dört eser finalde değerlendirilecek. Jürinin huzurunda icra edilecek olan dört eser için özel bir etkinlik düzenlenecek. Kamuya açık olarak düzenlenecek olan final etkinliği 13 Nisan 2020 Pazartesi 19:30’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda düzenlenecek.

Konser sırasında jüri değerlendirmesini yapacak. Bunun yanı sıra izleyiciler de fuayede bulunan seçim kutularında oy kullanarak eserleri değerlendirebilecek. Bölece, ‘Dinleyici Özel Ödülü’nün sahibini belirlenecek.

Ödül Töreni de aynı gece gerçekleşecek.

Kadıköy Belediyesi bugüne kadar genç “piyano” ve “keman” icracılarına yönelik yarışmalar ile oda orkestrası ve piyanolu dörtlü için beste yarışmaları düzenledi. Altıncı yarışma olan Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışmasının seçici kurulunda Cihat Aşkın, Oğuzhan Balcı, Turgay Erdener, Özkan Manav, Gülsin Onay, Yalçın Tura ve Hasan Uçarsu yer alıyor. Kazananlara para ödülünün yanı sıra, final konserinde kaydedilecek olan eserlerin CD basımı da yaptırılacak.

Yarışmanın ödülleri

Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması 2020 ödülleri şöyle:

Birincilik ödülü: 16.000 TL.

İkincilik ödülü: 12.000 TL.

Üçüncülük ödülü: 10.000 TL

Mansiyon ödülü: 7.000 TL

Seçici Kurul tarafından uygun görülen eserler CD olarak basılacak. Ayrıca ‘Dinleyici Özel Ödülü’ de final eserlerinden birine verilecek. 

Ayrıntılı bilgi ve yarışma şartnamesi için Kadıköy Belediyesi’nin Süreyya Operası Beste Yarışması adlı web sitesinden bilgi edinilebilir.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.