Tanpınar Şiir Yarışması’nın sonuçları

Bursa Osman Gazi Belediyesi tarafından düzenlenen Tanpınar Şiir Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Yarışmanın birincisi Hatay’dan Murathan Çarboğa “Dilemma” isimli eseriyle oldu.

Bursa’da düzenlenen Tanpınar Şiir Yarışması’nın sonuçları belli oldu. Osman Gazi Belediyesi’nin bu yıl 16’ıncısını düzenlediği yarışmanın birinciliğini Murathan Çarboğa “Dilemma” isimli eseriyle kazandı. Bu yıl yarışmaya  18’i yurt dışından olmak üzere Türkiye’nin 75 farklı şehrinden toplam 736 eser katıldı.

Ahmet Hamdi Tanpınar Şiir Yarışması’nın sonuçları bir basın toplantısı ile açıklandı. Sümbüllü  Bahçe Konağı’nda düzenlenen toplantıda kazanan isimleri Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar açıkladı.

Hatay’dan Murathan Çarboğa “Dilemma” isimli eseriyle birinci olurken, Kahramanmaraş’tan Yasin Mortaş ‘Şiir Rengi’ adlı eseriyle ikinci, Sakarya’dan Talha Kuru ‘Bir Yaz Günü Sonnet’ adlı eseriyle de üçüncü oldu. Yarışmanın mansiyon ödülünü ise Eskişehir’den Nur İpek Önder Mert ‘Yarısı Kedinin’ adlı eseriyle aldı.

Osmangazi Belediyesi’nin bu yıl 16.’sını düzenlediği Ahmet Hamdi Tanpınar Şiir Yarışması’nın sonuçları belli oldu. Yarışmada birinciliği, Hatay’dan Murathan Çarboğa ‘Dilemma’ isimli eseriyle kazandı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Çarboğa’yı telefonla arayarak müjdeli haberi verdi.

Osmangazi Belediyesi’nin öncülüğünü yaptığı ve Türkiye’nin edebiyat alanında yıllardır düzenlenen yarışmalarından biri olan Ahmet Hamdi Tanpınar Şiir Yarışması’na, yurt içi ve yurt dışından yoğun bir katılım oldu. Sosyal ve kültürel faaliyetlerde önemli işlere imza attıklarını belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Sadece kendi sınırlarımız içinde kalmayıp Bursa’yı da aşan faaliyetler içerisindeyiz. Örnek olma yolunda da ciddi bir yol aldık. Aynı yarışma konseptinin Azerbaycan’da da yapıldığını gördük. Azerbaycan’ın kazananları da Bursa’ya gelmişlerdi. Bu durum bizler için onur ve gurur verici” diye konuştu.
736 eser yarıştı

Sümbüllü Bahçe Konağı’nda jüri üyelerinin de katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında, bu yılın kazanan isimlerini açıklayan Başkan Dündar, “Ahmet Hamdi Tanpınar ŞiirYarışması’nı bu yıl 16. kez edebiyat severlerle buluşturduk. Yurt içinde ve yurt dışında takip edilen, beklenen, eserleri kütüphanelere giren önemli bir değer haline gelen yarışmamız ile Ahmet Hamdi Tanpınar adını Edirne’den Kars’a, Japonya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar dünyanın her yerine ulaştırmanın gururunu yaşıyoruz. Bu yıl yarışmamıza 18’i yurt dışından olmak üzere Türkiye’nin 75 farklı şehrinden toplam 736 eser katıldı. Amerika’dan, İngiltere’den Almanya’dan Azerbaycan’dan farklı farklı kültürlerden, farklı bakış açıları ile yüzlerce eser kıymetli jürilerimizin elinden geçti” dedi. Başkan Dündar, yarışmaya katılanları ve seçici kurulda yer alan jüri üyelerine ayrı ayrı teşekkür etti.
Yarışmanın ödül töreninin 13 Mayıs tarihinde Ördekli Kültür Merkezi’nde yapılacağını kaydeden Başkan Dündar, “Aynı gün Tanpınar Sempozyumu’nu da gerçekleştireceğiz. Birbirinden değerli edebiyatçıların şiir üzerine bildiriler sunacağı sempozyumda hem yarışmada dereceye giren şiirler ve kıymetli jürimizin seçtiği şiirlerden oluşan kitabımızı, hem de davetli ve başvurulu yazıların kabul edildiği ‘Tanpınar Zamanı’ adlı dergimizi okuyucularla buluşturacağız” diye konuştu.

“Gelecekte Bursa Tanpınar’la anılacak”

Yarışmanın jüri üyelerinden Metin Önal Mengüşoğlu da, “Dünyanın ünlü şehirleri, ünlü şairleri, romancıları ve edebiyatçılarıyla hatırlanır. Kafka Prag’la anılır, İstanbul, Yahya Kemal’siz anılmaz. Artık bundan sonra Osmangazi Belediyemiz de edebiyatın klasiği olmuş bu yarışmayla anılacaktır. Ahmet Hamdi Tanpınar Şiir Yarışması artık Türk Edebiyatı’nda bir klasik olmuştur. Bu anlamda Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a çok teşekkür ediyorum. Gelecekte Bursa, Tanpınar’la anılacaktır. Tanpınar, bütün yerli damarlarımıza sahip çıkan bir şair ve edebiyatçıdır.” diye konuştu.

Editör: Serdar Tunatürk

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.