TEB Ödülleri 2019 – Tiyatroda yılın en iyileri açıklandı

28.03.2019
A+
A-

Yılın tiyatro ödülleri açıklandı. Tiyatro Eleştirmenleri Birliği tarafından yapılan değerlendirme ile 2018-2019 sezonunda sahnelenen oyunlar ve oyuncular için ödüllerin sahipleri belirlendi.

TEB Ödülleri 2019 – Tiyatroda yılın en iyileri açıklandı

TEB Ödülleri 2019 sahipleri belirlendi. Tiyatroda yılın en iyileri açıklandı. Tiyatroda yılın en iyileri açıklandı. Türk tiyatrosunun prestijli ödülleri arasında yer alan TEB Ödülleri sahipleri belli oldu.

Her yıl Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) üyelerinin oylarıyla belirlenen ödüllerin sahipleri 2018-2019 oyun sezonu için belirlendi.

TEB üyelerinin, 2018-2019 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunları arasından yaptıkları değerlendirme tamamlandı. Ödülleri kazananlar 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıklandı.

Tiyatro dünyasının merakla beklediği TEB Ödülleri 2019 çerçevesinde ödül kazananlar açıklandı. Bu yıl 28.’si düzenlenen TEB Ödülleri’nde ‘Onur Ödülü’ iki isme değer bulundu. Yakın bir zaman önce aramızdan ayrılan Gülriz Sururi bu isimlerden ilki. Diğeri ise Prof. Dr. Ayşegül Yüksel.

Gülriz Sururi, tiyatro sanatına verdiği maddi ve manevi destekle tanınıyor. Sururi, hayata veda etmeden önce tüm mal varlığını Nesin Vakfı’na bağışlamıştı. Sadece bu değil elbette… Onur ödülü verilmesinin gerekçelerinden biri de ‘yaşamının son günlerine dek yakından takip ederek, izleyerek ve yapıcı eleştirilerini esirgemeyerek genç oyuncuların daima yanında olması’ olarak açıklandı.

Prof. Dr. Ayşegül Yüksel bir akademisyen ve eleştirmen. Türk Tiyatrosu’nun son elli yılına damgasını vuran, titiz araştırmaları, kitapları ve süreklilik arz eden eleştiri yazıları bulunuyor.

TEB Ödülleri 2019 kazananları

TEB Ödülleri 2019 ödül töreni Nisan ayında İstanbul ve Ankara’da yapılacak. Ödüller sahiplerine iki ayrı törende takdim edilecek. Açıklamaya göre TEB Ödülleri 2019 kazananları şu isimlerden oluşuyor:

Yılın Yapımı Ödülü: Berkun Oya’nın yönettiği Krek Tiyatro yapımı “Dünyada Karşılaşmış Gibi” adlı oyun.

Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü: Funda Eryiğit

Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü: Deniz Karaoğlu

TEB Özel Ödülü: Kadıköy Tiyatroları Platformu

2019 TEB Ankara Ödülleri Yılın Yönetmeni Ödülü: M. Akif Yeşilkaya

2019 TEB Ankara Ödülleri Yılın Oyuncusu Ödülü: Ankara DT yapımı “12 Öfkeli” adlı oyunun tüm oyuncuları

2019 TEB Ankara Ödülleri TEB Özel Ödülü: Sibel Kahramanlar (Ankara Devlet Tiyatrosu Müdavimleri platformunun kurucusu)

2019 TEB Ankara Ödülleri TEB Onur Ödülü: Sanat Kurumu

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.